Günün Özeti

7 Haziran gün özeti

1 hafta önce

haziran özet 2021

Günün öne çıkan ahber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

Ali Babacan, Sedat Peker'in iddialarıyla ilgili konuştu

DEVA Partisi’nin başkanı Ali Babacan, FOX TV’de katıldığı canlı yayında İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. Sedat Peker’in videolarındaki iddialar hakkında da konuşan Babacan, “Bu kadar iddia ve itham ortalığa saçılmış durumdayken maalesef ne yargıda, ne mecliste, ne de devletin ilgili denetim birimlerinde hiçbir hareketlenme görmüyoruz” dedi.

 

Kızının kılığına girip okuluna giden anneye gözaltı

ABD'nin Teksas eyaletinde 13 yaşındaki kızının kılığına girip okuluna giden ve tüm gün derslere giren Casey Garcia, gözaltına alındı. Garcia, bunu okulun ne kadar güvenli olduğunu test etmek yaptığını söyledi.

 

Aşı önceliği sıralaması kaldırıldı

Almanya'da bugünden itibaren 12 yaş üzerindeki herkese herhangi bir öncelik sıralaması olmadan koronavirüs aşısı olma imkanı getirildi.

 

Yunanistan'dan Bayraktar TB2'ye övgü: Ucuz ve ölümcül

Yunan basını, Bayraktar TB2'yi manşetine taşıyarak "Türkiye'nin ucuz İHA'ları sessiz ölüm makineleri: Yunanistan risk altında mı?" ifadelerine yer verdi. Şu anda Katar, Libya, Ukrayna ve Azerbaycan tarafından kullanılan Bayraktar TB2'ye son olarak Polonya da talip olmuş, 24 adet SİHA için Ankara ile anlaşma imzalanmıştı. Böylece Türk SİHA'ları Avrupa semalarına da açılmıştı.

 

Tarihi eserlerin sadece yüzde 10'nu müzelerde sergileniyor

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, envantere kayıtlı tarihi eser sayısının 3,5 milyona yakın olduğunu fakat eserlerin yüzde 90'ının depolarda muhafaza edildiğini belirtti.

 

HSK Başkanvekili belli oldu

Hakim ve Savcılar Kurulu'nun ilk genel kurulu yapıldı. İlk genel kurulda Mehmet Akif Ekinci HSK Başkanvekili seçildi.

 

Türkiye’nin ABD’ye silah ihracatı yüzde 56 arttı

Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü C. Utku Aral, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Aral, “Türkiye’nin son 13 ayda, yarı otomatik tabanca, yarı otomatik tüfek ve av tüfeği gibi ürünler ihracatının arttığını biliyoruz. Sivil silahlanma konusunda ABD’de önemli bir hareketlenme var. Bizim de ABD’ye satışlarımız 2021 yılının Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 kat arttı” dedi.

 

Mansur Yavaş, ‘2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü’nde finale kaldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ‘2021 Dünya Belediye Başkanı Ödülü’nde finale kalan başkanlar arasında yer aldı.

 

Karaismailoğlu: Kanal İstanbul projesiye hizmetlerimizi taçlandıracağız

Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Modern bir dünya kentinin ulaşım altyapısını kurmak üzere çıktığımız bu yolda İstanbul'a Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi çok önemli eserleri kazadırdık" dedi.

 

CHP’li Torun’dan 'milletvekiline milyonluk ihale' tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, AKP’li Akçakale Belediyesi’nin, AKP’li milletvekilinin şirketine 2,1 milyon TL’lik ihale vermesini “çürümüşlük” olarak değerlendirdi, “Böyle bir rezalet olamaz. Bunlarınki ‘gönül’ değil, ‘gönlüme göre’ belediyecilik” tepkisini gösterdi.

 

2 bin kişiyle CHP’ye katıldılar

MHP’den istifa ederek CHP’ye üye olan Süleyman Balıkçı, 2 bin kişiyle CHP’ye katılacaklarını açıkladı. Adana’nın Karataş İlçesi’nin büyük ve köklü ailelerinden olan Balıkçı ailesine mensup olan ve geçmiş yıllarda Belediye Başkanlığı yapan ve bir süre önce MHP’den istifa ederek CHP’ye geçen Süleyman Balıkçı, 2 bin kişiyle CHP’ye katılacaklarını söyledi.

 

AKP'li ilçe başkanı istifa etti

AKP Trabzon Yomra İlçe Başkanı Avni Adanur, istifasını AKP Trabzon İl Başkanlığı'na sundu. Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Yomra İlçe Başkanı Avni Adanur'un istifasını doğruladı.İlgili konular

haziran özet 2021

13 Haziran gün özeti

1 gün önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku