İnsan Hakları

70 yaşındaki emekli Sedef Kabaş’ın sözlerini paylaşması üzerine tutuklandı

10 ay önce

emekli

Sosyal medyadan Sedef Kabaş‘ın sözlerini paylaşan Ali Yılmaz adlı emekli vatandaş ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasına neden olan sözleri sosyal medya hesabında paylaşan 70 yaşındaki emekli Ali Yılmaz “cumhurbaşkanına hakaret”ten tutuklandı. DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre tansiyon ve kalp hastası Yılmaz, ifadesinde Kabaş’ın canlı yayında söylediği Çerkes atasözünü takipçilerinin sorusu üzerine paylaştığını anlattı.

 

İstanbul’da yaşayan Ali Yılmaz, gazeteci Sedef Kabaş’ın yargılandığı davada tahliye edilmesi üzerine sosyal medya hesabı üzerinden “geçmiş olsun” dedi ve Kabaş’ın tutuklamaya konu olan sözleri paylaştı. Paylaşım sonrası gözaltına alınan Yılmaz, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Yılmaz, emniyet ifadesinde, paylaşımının kesinlikle AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik olmadığını belirterek, “Kimseye karşı hakaret kastım yoktur. Suçsuzum” dedi.

 

Ancak savcının itirazı üzerine Yılmaz, yeniden gözaltına alındı. Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından 14 Mart’ta tutuklanan Yılmaz, Silivri Cezaevi’ne konuldu. Tutuklama kararında, “Adli kontrol hükümlerinin yeterli denetimi sağlamayacağı”, “atılı suçun ceza miktarı karşısında tutuklama tedbirinin ölçülü olduğu” belirtildi.

 

Yılmaz, hakimlik ifadesinde ise şunları kaydetti: “Ben 70 yaşındayım. İlk defa mahkeme karşısına çıktım. Twitter’da üç bin takipçim var. Takipçilerim Sedef Kabaş’ın neden tutuklandığını bana sormuşlardı. Ben de onları aydınlatmak için açıklama yaptım. Bu açıklamayı yaparken Sedef Kabaş’ın sözlerinin bir Çerkes atasözü olduğunu yazdım. Kesinlikle devlet başkanına hakaret etme kastım ve niyetim yoktur. Tansiyon ve kalp hastasıyım. Polis memurları kapıma geldiğinde ilaçlarımı dahi almadan çıktım.”

 

Ali Yılmaz’ın gönüllü avukatlığını yapan CHP Başakşehir İlçe Başkanı Deniz Bakır, tutuklama kararına itiraz ettiğini söyledi. Olayda tutuklama şartlarının olmadığını kaydeden Bakır, şu eleştirilerde bulundu: “Bir zamanlar şiir okuyup bundan mağduriyet yaşadığını iddia edenler bugün atasözleri üzerinden insanları tutukluyor. Atasözü genel tabirdir. Herkes ima edilerek kullanılabilir. Devlet başkanı veya başka bir siyasi erke hakeret suçunu oluşturmaz. Sadece Sedef Kabaş’ın aleniyet kazanmış bir paylaşımını kendisi paylaşmış. Tutuklamayı gerektirecek bir durum yok. Tutukluluk kararı da orantılı değildir.”İlgili konular

köprü

Ünlü ekonomist: KKM’ye her ay bir 1915 Çanakkale Köprü parası ödenecek

10 ay önce

Prof. Dr. Kamil Yılmaz: "Her ay devlet kasasından bir 18 Mart Köprüsü’nü yapacak kaynak KKM mevduat sahiplerine aktarılacaktır. Bu küçük hesap KKM’nin yükünün hükümetin umduğundan çok daha yüksek olabileceğini göstermekte" diye konuştu....Devamını oku
kabaş

CHP'li kadın vekilleri, Sedef Kabaş'la cezaevinde görüştü

11 ay önce

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ile CHP'li kadın milletvekillerinden oluşan heyet, gazeteci Sedef Kabaş'ı tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde ziyaret etti....Devamını oku