İnsan Hakları

7,5 aylık hamile Huriye Acun bir haftadır tek kişilik hücrede

1 yıl önce

huriye acun

Doğumuna 1,5 ay kalan Huriye Acun, bir haftadır tek kişilik hücrede tutuluyor. Hastaneye götürülen Acun’a doktor, vücudunda enfeksiyon başladığını ve erken doğum yapabileceğini söyledi.

Geçen hafta çarşamba günü tutuklanıp Konya E Tipi Cezaevine gönderilen 7,5 aylık hamile Huriye Acun bir haftadır tek kişilik hücrede tutuluyor. Dün eşiyle telefon görüşmesi yapan Uğur Acun, hem eşinin hem bebeğinin tehlike altında olduğunu söyledi.

 

“SESİ İYİ DEĞİLDİ, DOKTOR ERKEN DOĞUM DEDİ”


Eşinin vücudunda enfenksiyon başladığını belirten Uğur Acun, “Eşim telefon etti. Sesi iyi değildi, cezaevi doktora sevk etmiş. Doktor ‘Enfeksiyon başlamış vücudunda. Bu durum çok sıkıntılı bebek açısından. Erken doğum olabilir demiş'” dedi.

 

Doktora gittiği için karantina süresinin uzatıldığını da ifade eden Acun, “Hücrede tek kalıyor. Doktora gittiğinden 25 günlük karantina baştan başlamış maalesef. Havalandırma hiç yokmuş” ifadelerini kullandı.

 

twett

“GEÇEN HER GÜN RİSKLERİ BÜYÜTÜYOR”


Tutukluluğuna itiraz için Yargıtay’a başvurduklarını ifade eden Acun, “Eşimin dosyası Yargıtay’da olduğu için itirazımızı bu makama ilettik. Bebeğin yaşamsal risklerini ve 7,5 aylık hamile eşim Huriye Acun hakkındaki riskleri sunduk ve yasaların uygulanmasını istedik. Şimdi sesimizi duyurup bir an önce karar vermelerini bekliyoruz. Geçen her gün riskleri büyütüyor” diye yazdı.

 

“İLK HAMİLELİĞİNDE GÖZALTINA ALINMIŞTI”


Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında yargılanan Huriye Acun, ilk çocuğu Umut’a da 7 aylık hamileyken 2016’da gözaltına alınmış, hamilelik gerekçesiyle imza şartıyla serbest bırakılmıştı.

 

Uğur Acun eşinin neden tutuklandığını KHK TV’ye şöyle anlattı:

 

“Eşimin hükmü kesinleşmedi henüz. Tutuklu durumunda. Eşim uzun süre köyde yaşadı. Herhangi bir yapılanmanın içinde değildi. Konya’nın güney sınırına bağlı bir köyde yaşadı. Dedesine baktı. Yaklaşık 3-4 senedir orada. Normalde yargılandığı Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi hükümle birlikte tutuklanmasına karar verdi. Daha sonra İstinaf Mahkemesi kararı bozdu. Tekrar yargılandı ve adli kontrol şartı kararı verildi. Herhangi bir yakalama kararı yoktu hakkında. Beklemediğimiz bir şekilde birdenbire tutuklandı.”
İlgili konular

Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu: Uyuşturucu baronları siyasetçi satın alıyor

4 ay önce

Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi uyuşturucu cenneti yaptılar” dedi ve ekledi: “Baronların kara parasını Türkiye’ye getirmek için AKP af çıkarıyor. Peki polis ne yapsın?”...Devamını oku
Sezen Aksu

18 Ocak gün özeti

7 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizler için paylaşıyoruz....Devamını oku