Günün Özeti

8 Mart gün özeti

3 ay önce

8 Mart

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

Ay'a yumuşak inişimiz 2029'da

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, "Ay programımız insansız olacak ve asıl hedef 2029 yılında aya bir yumuşak inişle bir gezen araç indirmek" dedi.

 

Bahçeli'den ayçiçek yağı yorumu: Yağsız yemek olur, yarınsız Türkiye olmaz

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin grup toplantısında, “Ucuz yağ alabilmek için marketlere yığınak yapılması, insanlarımızın telaşlanması bize yakışmayan köhne görüntülerdir. Yağsız yemek olur da yarınsız Türkiye olmaz" dedi.

 

Türkiye'de "Kadın" olmak: Son 2 ayda 98 kişi öldürüldü

Türkiye'de 2021 yılında 280 kadın, 2022 yılının ilk iki ayında 98 kadın erkekler tarafından öldürüldü. 217 kadın şüpheli biçimde ölü bulundu.

 

8 Mart’ta acıtan rapor: Yoksul kadınlar temel ihtiyaçlara ulaşamıyor

Derin Yoksulluk Ağı'nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı Kadın Yoksulluğu Raporu'nda yoksul kadınların temel ihtiyaçlarına erişemediği aktarıldı.

 

Rus casuslar: Başarısız olduk ama Putin’e kimse söyleyemiyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın 13'üncü gününde çatışma ve baskı artarken, İngiliz medyası, Rus istihbarat birimi FSB'nin savaşın kaybedildiğine dair bir rapor hazırlandığını yazdı. Fakat raporu ve gerçekleri kimsenin Putin'e söyleyemediği öne sürüldü.

 

AKP’li meclis üyesine 28 milyon liralık 59 ihale

Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP'li Bolu Belediyesi'ni 21/F (pazarlık usulü) maddesine göre hizmet alımı yapmakla suçlayan AKP'li Meclis Üyesi Bülent Oturak'a meclis toplantısında cevap verdi.

 

Boksör kadınlar 8 Mart’ta erkekleri ringe davet ediyor

Dünya Kadınlar Günü’nü boks ringinde kutlayan Eskişehirli kadın sporcular, farklı meslek gruplarından gelerek ringde bir olduklarını dile getirerek, attıkları slogan ile de günün anlam ve önemini her yıl olduğu gibi vurguladılar.

 

Kadına karşı suçlarda ücretsiz avukat

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Kadına karşı kasten yaralama, eziyet, işkence, tehdit, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı suçlarının tamamında ceza miktarına bakılmaksızın, talepleri halinde her bir kadın mağdura baro tarafından ücretsiz avukat görevlendirilecektir" dedi.

 

485 bin üniversite mezunu kadın işsiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde kadın işsizliğine dikkat çekti: Her 100 kadından 65'i iş gücüne dahil olamıyor, 485 bin üniversite mezunu kadın işsiz.

 

Son bir yılda benzine yüzde 166, motorine yüzde 235 zam geldi

Sene başında 73 dolar olan ham petrolün varil fiyatının Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgali ve Batı ülkelerinin yaptırım kararlarıyla 119,8 dolara kadar yükselmesi, akaryakıt fiyatlarındaki artışta etkili oluyor.

 

Gergerlioğlu: 8 Mart'ta felç bir kadın zindanda!

HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yaptığı paylaşımda, 14 yıldır MS hastası olan Mehtap Şentürk isimli hükümlünün yüzde 85 engelli olmasına rağmen cezaevinde olduğunu belirtti.

 

2021'de en çok kırmızı mercimek zamlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; son bir yılda kırmızı mercimeğin fiyatı yüzde 58,69, arpanın fiyatı yüzde 47,35, tahıllar ve buğdayın fiyatı ise yüzde 35,95 oranında arttı.

 

Hilal Kaplan, ayçiçek yağı krizinde suçu yurttaşa attı

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, ayçiçek yağı krizine yurttaşların sebep olduğunu savundu. Kaplan, "Manipülasyona kapılan vatandaşlarımız sayesinde kendi elimizle ayçiçeği yağının düşmesi gereken fiyatını artırmış, kendi kendimizi zarara sokmuş olduk" diye iddia etti.

 

Rusya, dünyanın en fazla yaptırım uygulanan ülkesi oldu

Ukrayna'ya yönelik saldırıların ardından uluslararası toplumun sert tepkisiyle karşılaşan Rusya, İran, Suriye ve Kuzey Kore'yi geride bırakarak dünyada en fazla yaptırım uygulanan ülke konumuna yükseldi.

 

Türkiye'de çiftçi kıyımı: Sayısı 15 yılda yüzde 50 azaldı

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, son 20 yılda tarım alanlarının yüzde 11-13 arasında azaldığına dikkat çekti.

 

Batı'nın hedefindeki Rus oligarkların neredeyse tamamı artık İstanbul’da

Rusya uzmanı Aydın Sezer, Batı yaptırımlarının hedefindeki Rus oligarkların neredeyse tamamının şu anda İstanbul'da olduğunu belirtti.İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Selçuk Yöntem Kenan Işık

28 Mart gün özeti

3 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku