Günün Özeti

9 Ekim gün özeti

6 gün önce

Ekim özet

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

Cezaevinde ölüme AYM'den 'yaşam hakkı ihlali' kararı

Anayasa Mahkemesi, Ankara'da cezaevinde uyuşturucu komasına giren hükümlü S.M.'nin (26) ölümünü önlemeye yönelik tedbir alınmadığı ve olaydan sonra etkili soruşturma yürütülmediği iddiasıyla yapılan başvuruda 'yaşam haklı ihlali' kararı verdi.

 

Bakanlıklara yapılan atama kararları Resmi Gazete'de

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ilişkin atama kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Türkiye 1-1 Norveç

2022 Dünya Kupası Elemeleri G Grubu yedinci maçında Türkiye, sahasında Norveç ile karşılaşırken, müsabaka 1-1’lik eşitlikle sona erdi.

 

Fransa’da TÜSİAD gündemde: “Türkiye hakkında yazı yazanları gözetliyor” iddiası

Fransız Senatosu kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin Fransa'daki faaliyetlerini tehdit olarak algılayan bir rapor yayınladı.

 

Pamukta kriz büyüyor! Ürünün karaborsada fiyatı her gün artıyor

Maliyet artışları, arz sıkıntısı ve küresel piyasalardaki emtia yükselişleriyle birlikte pek çok üründe pahalılık hızlanıyor.

 

Mehmet Metiner: Ekonomik bir başarısızlık varsa bu tamamen hükümetimize aittir

AKP eski milletvekili Mehmet Metiner, Türkiye'deki ekonomik ve siyasal sıkıntıların sorumlusunun muhalefet olmadığını belirterek, "Ekonomik bir başarısızlık varsa, eksiklik varsa, yoksulluk varsa, bu tamamen hükümetimize aittir" ifadelerini kullandı.

 

Davutoğlu'ndan İktidara tepki: Dokunma Uygur kardeşlerime diyemiyorlar

Kayseri'de STK ve Muhtarlar ile bir araya gelerek gündemi değerlendiren Davutoğlu hükümetin ekonomik politikalarını eleştirdi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türk parasının değer kaybetmesine dikkat çekerek, "Türk lirası yüzde 6 değer kaybetti sizin yanlış politikalarınız yüzünden" dedi.

 

AKP'nin yüzde 72'si Diyanet'in siyasetle uğraşmasından rahatsız

Metropoll'ün araştırmasına göre, seçmenin yüzde 81'i diyanetin ve din adamlarının siyasetle uğraşmalarını doğru bulmazken, AKP seçmeninde ise bu oran yüzde 72 olarak belirlendi.

 

135 okul servisine trafikten men cezası

Ülke genelinde yapılan uygulamada 21 bin 896 okul servis aracı denetlendi. Yapılan denetlemeler sonucunda 1050 araç ve sürücüsüne idari para cezası verilirken, 135 okul servis aracı trafikten menedildi.

 

Avaşin bölgesinde 3 terörist öldürüldü

MSB, Irak'ın kuzeyindeki Avaşin bölgesinde 3 terörist etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

 

Aşı karşıtları şehir şehir dolaşıyor: 3. miting İzmir'de

Aşı karşıtları 3. mitinglerini de İzmir'de düzenliyor. İstanbul ve Ankara'nın ardından İzmir'de yapılacak mitingi “Büyük Uyanış Hareketi” adlı oluşum tertipliyor.

 

Türkiye’de cezaevinde 2 bin 371 yüksek lisans mezunu, 460 doktoralı mahpus

 

Türkiye hapishanelerinde lisansüstü eğitimini tamamlamış 3 bine yakın mahpus var. Boğaziçi Üniversitesi’nde 449 doktoralı öğretim üyesi bulunurken, Türkiye’deki hapishanelerde 460 doktoralı mahpus bulunuyor.

 

Erdoğan: Bay Kemal, "Fabrika var mı?" diyordun, bak işte açıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel enerji fiyatlarını Türkiye ile kıyaslayarak, ''Küresel düzeyde enerji fiyatları fahiş oranda arttığı halde biz bunları 3'te biri 5'te biri oranda yansıtıyoruz.'' dedi.

 

Çavuşoğlu'ndan Biden'a tepki: Kendi yanlış politikalarından vazgeçsin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Joe Biden'ın Suriye'deki olağanüstü hal önlemlerini uzatmasına ve başkanlık kararnamesinde yer alan Türkiye açıklamalarına tepki gösterdi.

 

Babacan: Pazarcı esnafına terörist dediler

DEVA Partisi lideri Babacan, iktidarı ekonomi üzerinden eleştirerek TÜİK verilerine değindi. "Resmi rakamlara göre bile enflasyon hep çift hanelerde, inmiyor. Tek hane artık bir hayal" diyen Babacan, ÜFE'deki enflasyonun 2002 yılındaki kriz rakamlarının da üzerinde olduğunu söyledi.

 

İYİ Partili Yılmaz'dan Nagehan Alçı'ya tepki: Germe

Merkez Bankası eski başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya sert sözlerle tepki gösterdi. Merkez Bankası eski başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Habertürk yazarı Nagehan Alçı’nın "Kan akabilir, tansiyon çok yükselir, sokaklardaki gerilimi kontrol edemezsiniz. Bunun sorumlusu hepimiz oluruz” sözlerine yanıt verdi.İlgili konular

ergün

Gazeteci Doğan Ergün, 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten ceza aldı

1 gün önce

İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün, 2014 yılında yayınlanan ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyet Gazetesi’nin sahibi Erdoğan Demirören arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını içeren haber nedeniyle 11 ay 20 gün hapis cezası aldı....Devamını oku
Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu'ndan MB Başkanı'na dolar tepkisi: İhanette sorumluluğu artıyor

1 gün önce

Faiz indirimi sonrası dolardaki durdurulamayan yükseliş, tepkilere neden olurken CHP lideri Kılıçdaroğlu da açıklama yaparak bunun açıkça millete ihanet olduğunu söyledi....Devamını oku