Dünya

ABD, Esad ile şimdilik normalleşmeyi düşünmüyor 

2 gün önce

esad

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suriye'de siyasi çözüm konusunda geri dönüşü olmayacak şekilde ilerleme kaydedilmeden, Beşşar Esad rejimi ile ilişkileri normalleştirmeyi düşünmediklerini söyledi. 

Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed Al Nahyan ile iki ülke arasındaki normalleşme anlaşmasının yıl dönümünde, Washington'da ortak basın toplantısı yaptı. 

 

Son zamanlarda birçok Arap ülkesinin, Esad ile ilişkileri normalleştirme yoluna gittiğine ilişkin soruya yanıt veren Blinken, Joe Biden yönetiminin, Suriye'deki temel amacının, yardıma muhtaç insanlara insani yardım yetiştirmek ve mümkün ölçüde çatışmaların azaltılmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

 

Arap ülkelerinin, Esad'ı yeniden tanıma girişimlerine ilişkin değerlendirmesinde ise şunları söyledi:

 

"Suriye'de bizim görüşümüze göre şart ve hayati önemdeki siyasi çözüme doğru geri dönülemez bir ilerleme kaydedilmedikçe şu ana kadar yapmadığımız ve yapmaya niyetimizin olmadığı şeyler; Esad ile normalleşmek veya Esad ile ilişkileri iyileştirme çabalarına destek vermek, herhangi bir yaptırımı kaldırmak, yeniden inşa çabalarına karşı çıktığımız duruşumuzu değiştirmek." İlgili konular

abd

Yunanistan ve ABD yeni savunma anlaşması imzaladı

1 gün önce

Yunanistan ve ABD mevcut ortak savunma anlaşmasını genişleten ve uzatan yeni bir anlaşmaya vardılar....Devamını oku
abd

Taliban'la görüşen ABD: Bu görüşme Taliban'ın tanınması anlamına gelmez

4 gün önce

ABD, Afganistan'ı terk etmesinin ardından Taliban yöneticileriyle ilk kez görüştü. Doha'da gerçekleşen görüşmeler iki gün devam etti....Devamını oku