Dünya

ABD, Hindistan ve Çin'i Venezüella petrolünden vazgeçirmeye çalışıyor

2 yıl önce

ABD, Hindistan ve Çin'i Venezüella petrolünden vazgeçirmeye çalışıyor


ABD'nin Venezüella Özel Temsilcisi Elliott Abrams, ABD'nin Hindistan ve Çin'i, Venezüella petrolünü satın almaktan vazgeçirmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi.
 
ABD'nin Venezüella Özel Temsilcisi Elliott Abrams, Venezüella hükümetini destekleyen ülkeleri bu yöndeki faaliyetlerinden vazgeçirmek için ikna çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.  
 
ABD Dışişleri Bakanlığı'nda gazetecilere demeç veren Abrams, "Venezüella petrolünün en büyük iki müşterisi Hindistan ile Çin'dir. Bu müşterilerle konuşacağız ve Venezüella petrolüne ilişkin Amerikan politikasını anlatacağız" dedi.
ABD, daha önce Venezüella politikası kapsamında Rus petrol şirketi Rosneftin yan kuruluşu Rosneft Trading ve Başkanı Didier Kasimiro'yu yaptırım listesine dahil etmişti.
 
ABD’li yetkililere göre, Venezüella petrolünün büyük bir bölümü Rosneft Trading aracılığıyla satılıyor.


İlgili konular

ikili

Türkiye, Çin’in vilayeti mi olacak?

1 yıl önce

Yavuz Altun, 'Türkiye, Çin’in vilayeti mi olacak?' başlıklı yazısında, ''Bu hızla gidilirse, Türkiye’nin Çin’in ekonomik anlamda bir “vilayeti” olacağı çoktandır konuşuluyor. Son olarak Türkiye’nin pandemiyle mücadele kapsamında ağırlıklı olarak Çinli Sinovac şirketinin aşılarını kullanmaya karar vermesi, bu arada Sinovac’ın henüz Çin’de onaylatamadan CoronaVac ismini verdiği aşıyı Türkiye’ye çoktan satmış olması, iki ülke arasındaki ilişkilerin bir hayli ilerlediğini de gösteriyor'' ifadelerini kullandı....Devamını oku