Dünya

ABD, Kuzey Suriye petrolü için 30 Abrams zırhlı tank gönderiyor

2 yıl önce

ABD, Kuzey Suriye petrolü için 30 Abrams zırhlı tank gönderiyor


ABD, Kuzey Suriye'den geride 200 kadar asker bırakarak çekilse de, Rakka başta olmak üzere bölgede bulunan petrol yatakları ile ilgili yeni bir tartışma başladı.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin çekilirsen petrol sahalarını koruma altına aldığını duyurmuş, kimi ABD'li yetkililer de, petrol kaynaklarının kontrolünün Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kontrolünde olması gerektiğini belirtmişti.
 
Bölge petrolünün yeniden IŞİD ve türevi cihatçı grupların hakimiyetine geçmesini engelleme konusunda kararlı görünen ABD'li yasa yapıcılardan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), bahse konu alandaki petrolü korumak için bir hazırlık yürüttüğünü ifade etti.
 
Graham, ABD'nin petrol sahalarının korunması için 30 Abrams zırhlı tankı bölgeye sevk edeceğini duyurdu.
 
Rudaw'da yer alan habere göre, Beyaz Sarayda ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mike Milley ile yapılan brifinge katılan 10 senatörden biri olan Graham, "Genelkurmay Başkanı Milley, Suriye'nin belirli bölgelerindeki petrolün IŞİD veya İran'ın eline geçmesini önleyebileceğimiz bir plan hazırlıyor" ifadelerini kullandı.
 
Plana göre, ABD'nin söz konusu petrol sahalarının korunması için 30 Abrams tankından oluşan zırhlı bir tugayı bölgeye göndereceğini kaydeden Graham, petrol gelirlerinin Kürtlere verilmesi gerektiğini de savunmuştu.
 
ABD Başkanı Donald Trump dün Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, “Dün, Türkiye ve Kürtlere ilişkin açıklamamda ele aldığım petrol sahaları, Kürtlerin yardımıyla ABD tarafından ele geçirilmeden önce IŞİD'in kontrolündeydi. Yeniden yapılanmış bir IŞİD'in, o sahalara sahip olmasına asla izin vermeyeceğiz. General Mazlum Abdi ile konuşmaktan gerçekten zevk aldım. Yaptıklarımızı takdir ediyor, ben de Kürtlerin yaptıklarını takdir ediyorum. Belki de Kürtlerin petrol bölgesine gitme zamanı gelmiştir!” yorumunu yapmıştı
.


İlgili konular

Çavuşoğlu

Ukrayna Çavuşoğlu ve Erdoğan'ı yalanladı

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "4 başlık üzerinde mutabakat varmış gibi bir durum söz konusu. " sözlerinin ardından Ukraya Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba açıklamada bulundu....Devamını oku
abd

Rusya'dan ABD'ye uyarıcı nota: İlişkiler kopma noktasında

3 ay önce

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye Başkan Joe Biden'ın Rusya lideri Vladimir Putin'e yönelik 'savaş suçlusu' sözleri nedeniyle nota verdi....Devamını oku