Dünya

ABD’den hiçbir ülkede görülmemiş günlük rekor

2 yıl önce

abd

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsünde bir eşik daha geride kaldı. Dünya genelinde ölü sayısı 100 bini aşarken, ABD bir günde 2 bini aşkın ölümle rekor kırdı.

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan corona virüsü kısa sürede dünya çapında bir krize dönüştü. Virüs başlangıç noktasında etkisini büyük ölçüde yitirirken, Avrupa ve ABD’de ise tam gaz yıkıma devam ediyor.

 

İşte Worldometers’ın verilerine göre 1.7 milyon vaka ve 103 bin can kaybının olduğu salgınla ilgili son gelişmeler:

 

ABD’DE 500 BİN VAKA AŞILDI

 

Corona virüsünün en çok New York, Michigan ve Louisiana eyaletlerini vurduğu ABD’den korkunç rakamlar gelmeye devam ediyor. Günlük can kaybı ilk kez bir ülkede 2 binin üzerine çıkarken, ABD’de 24 saatte 2 bin 28 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Toplam ölü sayısı böylelikle 18 bin 798’e ulaşarak ABD’yi İtalya’nın hemen arkasına taşıdı.


New York’ta toplu mezarlarda defin yapılıyor

 

35 bin 579 kişinin daha testlerinin pozitif çıkmasıyla toplam vaka sayısı ise 505 bin 478’e yükseldi.

 

ABD Başkanı Donald Trump, kendisine sunulan raporlar doğrultusunda 200 bin can kaybıyla süreci atlatmanın başarı sayılacağını söylemişti.

 

İTALYA’DA YASAKLAR UZATILDI


Salgının en çok can kaybına yol açtığı İtalya’da günlük ölü sayısı düşmeye devam ediyor. Ülkede günlük rakam zirve yaptığı 980’den son olarak dün 570’e kadar düştü. Son açıklanan toplam can kaybı sayısı ise 18 bin 849.

 

Öte yandan düşüş eğilimi dikkat çekse de Başbakan Giuseppe Conte, tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini söyledi. Ülke genelindeki kısıtlamaların süresini 3 hafta daha uzatan Conte, “Bu zor ama gerekli bir karar. Bununla ilgili tüm politik sorumluluğu üstleniyorum” dedi.

 

FRANSA’DA 13 BİN ÖLÜM


Virüste en çok kayıp veren dördüncü ülke olan Fransa’da bilanço ağırlaşmaya devam ediyor. Ülkede son 24 saatte yaklaşık 1000 kişi daha hayatını kaybetti. 554 kişinin hastanelerde, 433 kişinin ise bakım ve huzur evlerinde can verdiği açıklandı. Son paylaşılan verilerle ölü sayısı 13 bin 197’ye yükseldi.

 

İSPANYA’DA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

 

Corona virüsünün en çok can aldığı üçüncü ülke olan İspanya’da salgının seyri düşüşe geçmeye başladı. 2 Nisan'da 950'ye kadar çıkarak zirve yapan günlük can kaybı sayısı, takip eden dönemde dört gün düşüp üç gün yeniden artmıştı.

 

Son üç günde yeniden düştüğü gözlenen rakamlar ülkede umut ışığı doğurdu. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ülkedeki durumla ilgili son verileri kamuoyuyla paylaştı.İlgili konular

Çavuşoğlu

Ukrayna Çavuşoğlu ve Erdoğan'ı yalanladı

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "4 başlık üzerinde mutabakat varmış gibi bir durum söz konusu. " sözlerinin ardından Ukraya Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba açıklamada bulundu....Devamını oku
abd

Rusya'dan ABD'ye uyarıcı nota: İlişkiler kopma noktasında

3 ay önce

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye Başkan Joe Biden'ın Rusya lideri Vladimir Putin'e yönelik 'savaş suçlusu' sözleri nedeniyle nota verdi....Devamını oku