Sağlık

ABD'den Türkiye'ye 'kuduz' kısıtlaması: Girişler askıya alındı

3 gün önce

kuduz

ABD, Türkiye'yi hayvanlardaki kuduz açısından yüksek riskli ülkeler kategorisine aldı.

Buna göre geçici bir süre Türkiye'den ABD'ye köpek girişleri askıya alındı. Tropikal Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Keske, Türkiye'de uzun süredir insan kuduzu görülmediğini ancak hayvan kuduzunun fazla olduğunu belirtti.

 

Geçtiğimiz haftalarda Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, resmi sayfasında yeni bir rehber yayımlayarak Ortadoğu ve Asya ülkeleri başta olmak üzere aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkeden, kuduz riski nedeniyle köpek girişinin geçici olarak askıya alındığını açıkladı.

 

Açıklamada, önlemin geçici olduğu belirtilerek bu önlemin ABD'ye ithal edilen köpeklerin sağlık ve güvenliğini sağlamak ve halk sağlığını, köpek kuduz virüsü varyantının (köpek kuduzları) ABD'ye yeniden girmesine karşı korumak için gerekli olduğu vurgulandı.

 

Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nden Tropikal Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Şiran Keske, İngiltere'nin de Türkiye'yi bir süredir hayvanlardaki kuduz açısından yüksek riskli ülkeler kategorisinde tuttuğunu hatırlattı.

 

 İlgili konular

liman

ABD'den Dedeağaç'a yüzlerce tank ve zırhlı araç sevkiyatı

8 saat önce

ABD, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde, Türkiye’nin Edirne sınırına 40 kilometre mesafedeki Dedeağaç üssüne 400’den fazla tank ve zırhlı araç sevkiyatı yaptı....Devamını oku
Jean Yves Le Drian

Fransa'dan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne destek

3 gün önce

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, Erdoğan'ın Maraş bölgesinin belli bölümlerinin yeniden açılacağına ilişkin sözlerinin ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne destek açıklamasında bulundu....Devamını oku