Dünya

ABD'den Türkiye'ye "S-400'leri elinizde bulundurmayın" çağrısı

2 hafta önce

ikili

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la telefon görüşmesinde Türkiye'ye S-400'leri elinde bulundurmama çağrısı yaptığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin bölgesel güvenlik ve ikili savunma işbirliği konularında telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Austin’in Türkiye’ye Rus füze savunma sistemi S-400'leri elinde bulundurmama çağrısı yaptığı bildirildi.

 

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, görüşmede Türk-Amerikan ikili savunma ilişkilerine ve NATO çatısı altındaki müşterek güvenliğe olan bağlılığın altı çizildi. Austin’in, Türkiye’nin Afganistan’daki destek misyonundaki rolü nedeniyle Akar’a teşekkür ettiği belirtildi.

 

Doğu Akdeniz’de gerilimlerin azaltılması çabalarının da gündeme geldiği görüşmede Austin’in, NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasında süren görüşmelerden ve iki hükümetin bu sürece bağlılığından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği kaydedildi.

 

Pentagon açıklamasında Austin ve Akar’ın, "Rusya’nın yarattığı zorluklar dahil, NATO’nun doğu ve güney cepheleri boyunca yaşanan istikrarsızlıkları" da ele aldığı bilgisi verildi. Açıklamada ayrıca Austin'in Türkiye’yi Rus S-400 füze savunma sistemini elinde tutmamaya çağırdığı belirtildi.

 

Görüşmeyle ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, iki bakanın görüşmede bölgesel güvenlik ve ikili savunma işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi. Açıklamada "Bakan Akar ve Bakan Austin, iki ülke arasındaki askeri ilişkileri güçlendirirken daha yakın işbirliği ve koordinasyona olan bağlılıklarını tekrar teyit etmişlerdir. Bakan Akar, Savunma Bakanı olarak atanan Bakan Austin'i bir kez daha tebrik etmiştir” denildi.

 

PENTAGON SÖZCÜSÜ KIRBY: SAVUNMA BAKANI S-400 İTİRAZINI YİNELEDİ


ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby günlük basın brifinginde bir gazetecinin, Austin’in S-400 çağrısına Türk bakandan nasıl bir yanıt geldiğini sorması üzerine, “Görüşmenin spesifik ayrıntılarına girmeyeceğim. Sadece bizim taraf adına konuşabilirim. Bakan, F-35 programıyla tamamen uyumsuz olması açısından S-400 sisteminin alımına itirazını yineledi” dedi.İlgili konular

abd

ABD’den ‘Türkiye’ye seyahat etmeyin’ çağrısı

51 dakika önce

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye seyahat edilmemesi çağrısı yaptı. Bakanlığın seyahat kararı gerekçesi olarak corona virüsü vaka sayısındaki artışla birlikte 'terörizm ve keyfi gözaltı riski' gerekçe gösterildi....Devamını oku
felaknas uca

Uca: Türk askerinin Şengal’de ne işi var?

8 saat önce

Şengal’de yaşanan gelişmelerde Türkçe konuşan askerlerin olduğu iddiasını Meclis’e taşıyan milletvekili Feleknas Uca, “İddialar doğru ise Türk askerinin Irak ordusunun içinde ve Şengal’de ne işi var?” diye sordu....Devamını oku