Dünya

ABD’den ‘Türkiye’ye seyahat etmeyin’ çağrısı

2 hafta önce

abd

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye seyahat edilmemesi çağrısı yaptı. Bakanlığın seyahat kararı gerekçesi olarak corona virüsü vaka sayısındaki artışla birlikte 'terörizm ve keyfi gözaltı riski' gerekçe gösterildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sayfasında Türkiye ile ilgili ‘Seyahat etmeyin’ uyarısı yapıldı. Söz konusu çağrıda ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC)’nin corona virüsü uyarıları hatırlatılarak Türkiye’de yaşanan vaka artışlarına yer verildi.

 

Çağrıda, Şırnak ve Hakkari illeri vurgulanarak Suriye sınırına 10 kilometre mesafedeki bölgeler için de uyarılar da yer aldı. Söz konusu çağrıda şu ifadeler kullanıldı:

 

  • Terörist gruplar Türkiye’de olası saldırılar planlamaya devam ediyor. Teröristler turistik yerleri, ulaşım merkezlerini, market ve alışveriş merkezlerini, yerel yönetim binalarını, otelleri, kulüpleri, restoranları, ibadet yerlerini, spor ve kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü mekanları, eğitim kurumlarını, havaalanlarını ve diğer ortak alanları hedef alabilir.
  •  
  • Güvenlik güçleri, aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu binlerce kişiyi, siyasi amaçlı ve terör örgütleriyle ilişkisi olduğu iddialarıyla gözaltına aldı. ABD vatandaşları da Türkiye’den ayrılmalarını engelleyen seyahat yasaklarına maruz kaldı. Türkiye tarafından açıkça onaylanmamış gösterilere katılmanın yanı sıra hükümete yönelik eleştiriler (sosyal medya platformlarında yapılanlar da dahil olmak üzere) tutuklanmaya neden olabilir.
  •  


İlgili konular

esad

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan, seçim öncesi af kararnamesi

4 gün önce

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 26 Mayıs'ta yapılması planlanan Devlet Başkanlığı seçimleri öncesi 2 Mayıs'tan önce işlenen suçlar için genel af çıkardı....Devamını oku