Dünya

Brunson serbest!!

3 yıl önce

Brunson serbest!!


Adli kontrol şartıyla ev hapsinde gözaltına alınan ABD'li din adamı Andrew Brunson'ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün bulundu. Duruşmada aleyhteki tanıklar ifadelerini değiştirerek, FETÖ ve PKK iddiaları konusunda birbirlerini suçladı. Mahkeme, ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağını kaldırdığı Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi.
Yaklaşık 2.5 aydır ev hapsinde tutulan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime sebeb olan papaz Brunson'ın İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davasının 4. duruşması başladı. İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından Alsancak'taki evinden saat 05.30 sıralarında çok yoğun güvenlik önlemi ile alınan Brunson, duruşmanın yapılacağı İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna getirildi. Brunson'ın yargılandığı davayı izlemek üzere ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier da duruşma salonuna geldi. Uluslararası medya mensupları ve bazı diplomatların da takip ettiği duruşma için çok yoğun güvenlik önlemleri alındı.

DURUŞMAYA 1 SAAT ARA VERİLDİ

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Brunson'ın davasında duruşmaya 1 saat ara verildi. Tüm savunmasını Türkçe yapan Brunson'ın, kiliseye siyaset sokmadığını dedi, tüm suçlamaları reddettiği ifade edildi. Duruşmayı izleyen gazetecilerden CNN muhabiri Ben Wedeman, Twitter'dan yaptığı paylaşımda 1 saat süren ilk oturumda 3 tanığın dinlendiğini, savunmadan bir kişinin de ifade verdiğini vurguladı. Bazı tanıkların sabahki oturumda aleyhteki ifadelerini değiştirerek "kafa karıştırıcı yeni ifadeler" verdiğini aktaran Wedeman, aradan sonra bir kişinin daha Brunson lehine tanık olarak dinleneceğini yazdı.

DURUŞMANIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRECEK İFADELER

Duruşmanın kilit isimlerinden olan Levent Kalkan iddianamedeki 15 Temmuz darbe girişimine katılan bazı FETÖ'cülerin Brunson'ın dua evinde saklandıklarını duyduğunu ve bunu Yılmaz Demircan adlı kişiden duyduğunu demişti. Mahkeme Demircan'ı çağırdı ve Kalkan ile yüzleştirdi. Demircan mahkemede "Bu evde ben sadece Korelileri gördüm" dedi. Mahkeme başkanı Kalkan'a "Hani FETÖ'cüler burada kalmıştı demiştin" deyince de Kalkan ilginç bir cevap verdi  ve "Sayın Başkan ben böyle bir şey söylemedim" dedi. Soruşturma aşamasında verdiği ifadesinin yanlış anlaşıldığını diyen Kalkan, "Benim kilise ve yakınında FETÖ'cülerin saklandığı yönünde bir ifadem olmadı" şeklinde konuştu. Kalkan önceden Brunson'ın yardımcısı olan Agit adlı PKK'lının PKK'nın bombacısı olduğunu ve 8 yıl eylemlere katıldığını ve bunu da bir diğer ev arkadaşı olan Volkan Sürer'den duyduğunu demişti. Mahkemeye getirilen Sürer'e Kalkan'ın iddiası soruldu. Sürer de "Ben böyle bir şey bilmiyorum, aslında ondan duymuştum bu iddiayı" dedi. Sürer'in konuşması üzerine Kalkan "Çok şaşırdım" dedi. Ardından Sürer verdiği ifadesinde "Ben bombacı mombacı görmedim, ben bomba yapıldığını oda görmedim. Ben terörist de görmedim. Benim için Tüm Suriyeliler teröristtir. Ben milliyetçi biriyim" dedi. Amerikalı Pastör Andrew Brunson'ın yargılandığı davada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Savcı, adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi ve Brunson hakkında "terör örgütüne destek" suçundan 10 yıla kadar hapis cezası talep etti. Savcı ayrıca, Brunson hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının da kaldırılmasını istedi. Beraatini isteyen Brunson ise ''Türkiye'yi seviyorum, masumum'' ifadesini kullandı. İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, mahkeme heyeti, verilen aranın ardından kararını açıkladı. Heyet, Brunson'a TCK'nın 220/7 maddesi gereğince 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verirken, hükümle birlikte sanığın ev hapsi ve yurt dışı yasağını kaldırdı.


İlgili konular

darp

Eski eşini sokak ortasında döven adam serbest bırakıldı!

4 ay önce

İstanbul Büyükçekmece'de bir kişi, buluşup birlikte yemek yedikleri eski eşini evine davet etti. Davete ret cevabı alan adam, eski eşini sokak ortasında dövdü....Devamını oku
işçiler

İşçilerin 'süt banyosu'nda flaş karar

1 yıl önce

Konya'daki fabrikada süt banyosu yapıp video çeken işçiler hakkında yeni karar belli oldu. Tutuklanan Emre Sayar (23) ve Uğur Turgut (31) isimli işçiler tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldılar....Devamını oku