Dünya

AB'den Elazığ'daki deprem için 'dayanışma' mesajları geldi

2 yıl önce

AB'den Elazığ'daki deprem için 'dayanışma' mesajları geldi


Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle dayanışma mesajları yayınladı.
 
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, depreme ilişkin Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Düşüncelerimiz Türk halkı, kurbanların aileleri, yaralılar ve zarar görenler ile. Yakından takip ediyoruz. Türk halkı ile tam dayanışma içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.
 
AB Komisyonunun Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, Twitter hesabındaki paylaşımda, Türkiye'nin doğusundan 'endişe verici' haber aldıklarını belirterek, "Can kayıplarından dolayı üzgünüm ve umarım sayı artmaz. Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi (ERCC) durumu yakından izliyor" değerlendirmesinde bulundu.
 
Bugün Türkiye'de temaslarda bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ise Twitter hesabından, "Az önce Türkiye'den döndüm ve depremi öğrendim. (Depremden) etkilenen aileler ve kentlerle tam dayanışma ve sempati içerisindeyim. İlgili kurumlara başarılar diliyorum" sözleriyle dayanışma mesajı verdi.
 
Amor, paylaşımında Türkiye ziyareti kapsamında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile daha yeni bir araya geldiğini de vurguladı.
 
Letonya'dan başsağlığı
Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ise Twitter'dan yaptığı paylaşımda, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diledi.
 
Rinkevics, arama ve kurtarma çalışmalarının başarıyla sonuçlanması temennisinde de bulundu.


İlgili konular

yannis

Dokunulmazlığı kaldırılan ırkçı Lagos Brüksel’de gözaltına alındı

1 yıl önce

Yunan aşırı sağcı Altın Şafak partisinin eski üyesi Yannis Lagos, Avrupa Parlamentosu’nda dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından Brüksel’de gözaltına alındı. Lagos, geçen yıl parlamento oturumunda Türk bayrağını yırtmıştı....Devamını oku
ap

AP'den Türkiye'deki 'sığınmacılar' için ilave kaynak

2 yıl önce

Avrupa Parlamentosu (AP) Bütçe Komitesi, Türkiye'deki sığınmacıları desteklemek için yürütülen programlara 485 milyon Euro ilave kaynak sağlanmasına onay verdi....Devamını oku