Dünya

ABD'li 41 vekilden Erdoğan içerikli "F-16" mektubu: Yanlış sinyal

7 ay önce

erdoğan

G-20 zirvesinde geçen hafta bir araya gelen ABD başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında F-16 satın alma sürecinin ardından ABD Temsilciler Meclisi'nin 41 üyesi mektup yayınladı.

Mektubun içeriğinde, "Türkiye’nin bir F-16 satın alma talebi göndermesi, şu anki şartlarda Türkiye’ye yanlış sinyal göndermek oluyor." detayı yer aldı.

 

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a gönderilen mektupta ABD’li siyasetçiler Türkiye’ye F-16 satılmasına itiraz etti. Geçtiğimiz ay ABD'li 11 kongre üyesi yine F-16'larla ilgili mektup göndermişti.

 

Sözcü'de yer alan habere göre; Demokrat Parti temsilcisi Chris Pappas, Cumhuriyetçi Gus Bilirakis ve New York’u temsil eden Demokrat Carolyn Maloney öncülüğünde hazırlanan mektupta, “Türkiye’nin bir F-16 satın alma talebi göndermesi, şu anki şartlarda Türkiye’ye yanlış sinyal göndermek oluyor. Batı ile köklenmiş bir Türkiye isteğini paylaşıyoruz fakat eğer Erdoğan hükümeti ABD yasalarını ihlal etme imkanı ve NATO ittifakı standartlarından kaçarsa bunu başaramayız” dendi.

 

Mektupta ayrıca “ABD’nin halihazırda Türkiye’ye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın aldığı için yaptırım uyguladığı” hatırlatıldı. ABD ile Türkiye arasındaki gerilim sonrasında CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) ile yaptırım kararı almış ve Türkiye, F-35 programından çıkarılmıştı.

 

Rusya’dan ek S-400 hava savunma sistemi satın almayı düşünen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen ay ABD’den 40 adet F-16 ve filo modernizasyon kiti satın almak için hamle yapmıştı.

 

Yunanistan lobisinden desteğini alan siyasetçiler mektupta Blinken’ın Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdiği eski Cumhuriyetçi Senatör Jeff Flake’in, “Türkiye yeni S-400 satın alırsa CAATSA kapsamında yeni yaptırımlar uygulanmalı” sözlerini de hatırlattı.İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku