Gündem

ABD’li askerler ‘Müşterek Harekat Merkezi’ için Şanlıurfa’ya geldi

3 yıl önce

ABD’li askerler ‘Müşterek Harekat Merkezi’ için Şanlıurfa’ya geldi


ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonrası Şanlıurfa’da kurulan ‘Müşterek Harekat Merkezi‘nde görevlendirilecek ilk ABD’li askerler şehre vardı.
 
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak Güvenli Bölge hakkında ABD ile varılan mutabakat çerçevesinde, müşterek bir harekat merkezinin kurulacağını açıklamıştı.
 
DHA’nın haberine göre, harekat merkezinde görev yapacak 90 kişilik ilk Amerikalı askeri birlik bugün şehre geldi. Şanlıurfa GAP Havaalanı’na inen askerler daha sonra otobüslerle merkeze nakledildi.
 
‘Önümüzdeki günlerde faaliyete geçilecek’
 
Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile koordineli olarak Suriye’nin kuzeyinde tesis edilmesi planlanan ‘Güvenli Bölge’ye yönelik ‘Müşterek Hareket Merkezi’ çalışmaları kapsamında altı kişilik ABD heyetinin Şanlıurfa’ya ulaştığını açıkladı.
 
Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik Müşterek Hareket Merkezinin kurulması çalışmaları başlamıştır. Bu kapsamda ön hazırlık maksadıyla 6 kişilik ABD heyeti Şanlıurfa’ya ulaşmıştır. Harekât merkezinin önümüzdeki günlerde faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır” denildi.
 
ABD ve Türkiye, 5-7 Ağustos tarihlerini arasında düzenlenen toplantılarda Suriye’de oluşturulması planlanan güvenli bölgenin tesisinin koordinasyonu ve yönetimi için Türkiye’de müşterek harekat merkezi kurulması mutabakatına varıldı, mutabakat çerçevesinde Şanlıurfa’da müşterek harekat merkezi kuruldu.İlgili konular

Çavuşoğlu

Ukrayna Çavuşoğlu ve Erdoğan'ı yalanladı

1 yıl önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "4 başlık üzerinde mutabakat varmış gibi bir durum söz konusu. " sözlerinin ardından Ukraya Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba açıklamada bulundu....Devamını oku
abd

Rusya'dan ABD'ye uyarıcı nota: İlişkiler kopma noktasında

1 yıl önce

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye Başkan Joe Biden'ın Rusya lideri Vladimir Putin'e yönelik 'savaş suçlusu' sözleri nedeniyle nota verdi....Devamını oku