Politika

Abdullah Gül Davutoğlu’na neden tavır aldı?

2 yıl önce

Abdullah Gül Davutoğlu’na neden tavır aldı?


Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın yeni parti kurma çalışmaları ayrı ayrı sürerken, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ise,  AB’ye bakışı ve sadece AKP tabanına seslenebileceğini düşündüğü için Davutoğlu ile birlikte hareket etmediği öğrenildi.
 
Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, istifa ettikleri AKP’nin yanında birbirlerine karşı da tavır almış durumdalar. Özellikle son günlerde Davutoğlu cephesinden, Gül- Babacan cephesine yönelik sert eleştirilerin gelmesi dikkat çekiyor.Yapılan yorumlarda ise bu durumun, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Davutoğlu’na karşı tavır alması nedeniyle kaynaklandığı belirtildi.
 
Babacan ile birlikte hareket eden ve eski AKP’li olan bir isim ise, Gül’ün Davutoğlu’na karşı tavır almasının nedenlerini aktardı.Davutoğlu ile Babacan’ın partileşme çalışmalarının tek çatı altında toplanmasının Gül tarafından engellediğini hatırlatan eski AKP’li isim, “Sayın Gül’ün Ahmet Davutoğlu ile ilgili geçmişten gelen endişeleri var.
 
Gül, Davutoğlu’un hırsı ile hareket ettiğini ve kontrol edilemez olduğunu düşünüyor. Ayrıca Davutoğlu’nun sürekli olarak Suriye’de yaşanan tabloyla anıldığını ve bu durumun da yeni oluşumu daha yolun başında yıpratacağını düşünüyor” ifadelerini kullandı.
 
Diğer yandan, Gül’ün Davutoğlu ile ciddi fikir ayrıklıları olmasının da, bu durumun sebeplerinden biri olarak belirtildi. Davutoğlu için, geniş bir vizyon ortaya koyamayacağını ve sadece AKP tabanına seslenebileceğine inandığı ifade edilen Gül’ün, AB’ci ve liberal bir bakış açısıyla hareket ettiği ve Davutoğlu’nu ise bu çizgiden uzak gördüğü belirtildi. 

 İlgili konular

davutoğlu

Davutoğlu: Erdoğan, Cumhurbaşkanı ise Bakanı görevden alır

3 ay önce

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Furkan Vakfı’ üzerinden yüklenerek, "Cumhurbaşkanı ise bakanı görevden alır, Bahçeli’nin ağzının payını verir" diye konuştu....Devamını oku
erdoğan

Davutoğlu'ndan, Erdoğan'a ağır suçlama: Buna siyasi ahlaksızlık denir

3 ay önce

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, doktorlar için "Giderlerse gitsinler" diyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine, "Buna siyasi ahlaksızlık denir" nitelemesiyle karşılık verdi....Devamını oku