Dünya

Afganistan hükümeti ile Taliban, Katar’da anlaşmaya vardı

1 hafta önce

taliban

Afganistan hükümeti ile Taliban arasında Katar’da devam eden görüşmelerde, üst düzey müzakerelere devam etme ve ülke çapındaki insani yardımların tüm bölgelere güvenli bir şekilde ulaştırılması konusunda anlaşmaya vardı.

Afganistan'da devam eden şiddetin sona erdirilmesi amacıyla hükümet ile Taliban arasında geçtiğimiz yıl başlayıp kısa süre sonra çıkmaza giren müzakereler, Katar'ın başkenti Doha'da yeniden başlatıldı.

 

Görüşmelerin ardından Afganistan hükümeti ile Taliban barış konulu üst düzey müzakerelere devam etme konusunda anlaştıkları kısa bir ortak bildiri yayınlarken, bildiride ateşkes veya şiddetin azaltılmasından söz edilmemesi dikkat çekti.

 

Bildiride, İslam ilkelerine dayalı ve tüm Afganların yararına olacak bir uzlaşmaya ihtiyaç olduğu belirtildi. Taraflar ayrıca, sivil altyapının zarar görmemesi gerektiği, sivil kayıpların önlenmesi ve insani yardımın ülkenin tüm bölgelerine güvenli bir şekilde ulaştırılması gerektiği konusunda da mutabakat sağladılar.

 

Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah yaptığı açıklamada, "Müzakere tarafları, kabul edilebilir bir çözüme ulaşılana kadar üst düzey görüşmelerin devam etmesi ve gelecekte de bu tür görüşmelerin yapılması konusunda mutabık kaldı. Heyet liderleri müzakere ekiplerine görüşmeleri hızlandırma görevini verdi" ifadelerini kullandı.İlgili konular

hulusiakarr

Bakan Akar, Afganistan Savunma Bakanı Mohammadi ile telefonda görüştü

1 gün önce

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan Savunma Bakanı Bismillah Khan Mohammadi ile telefonda görüştü....Devamını oku
göçmen

Kaçak göçmen operasyonu: 709 kişi yakalandı

4 gün önce

İstanbul'da çoğu Afganistan ve Pakistan uyruklu olmak üzere 709 kaçak göçmen yakalandı....Devamını oku