Yaşam

Afganistan'dan Türkiye'ye çoban ithal edilecek

2 yıl önce

Afganistan'dan Türkiye'ye çoban ithal edilecek


Türkiye’deki yüksek işsizliğe rağmen yurt dışından işçi almaya devam ediliyor.
 
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Afganistan’dan çoban ithal etmeyi planladıklarını belirterek, hayvan yetiştiricilerinin de bu yönde bir taleplerinin olduğunu öne sürdü.
 
Türkiye gazetesinden Sefa Bilgitekin’in haberine göre, küçükbaş hayvancılık sektörünün meselelerini ve gündeme dair konuları bir grup gazeteciye değerlendiren Çelik “Türkiye’de çoban meselesi çözülmeden, küçükbaş hayvan sektörünün problemleri çözülemez.
 
İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli. Meralarımız, coğrafyamız ve iklim şartlarımız yeterli. Fakat çoban bulamadığımız için hayvancılık yapamıyoruz.
 
Hâlihazırda 150 bin çoban açığımız var.
 
Bunun için Afgan çoban ithal etmek istiyoruz” dedi.Yetiştiricilerin de Afgan çoban istediklerini ve çalışma izinleri konusunda önemli gelişmelerin olduğunu anlatan Çelik “Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile konuyu görüştük. Kendisi de Afgan çoban konusuna sıcak bakıyor.
 
Öyle ki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çalışma izni meselesini bile ele almışlar. Şu anda mevzuat çalışmaları sürüyor. Olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz. Hâlihazırda birçoğu kaçak çalışıyor.
 
Yasallaştığı zaman rahat çalışabilecekler. Bakarsınız, ilerleyen zamanlarda ailelerini de getirirler. Avrupa’da nereye gidersen git, bu işleri aileler yapıyor.
 
Üç bin hayvana iki üç kişi bakıyor” diye konuştu.Son yapılan düzenlemelerde çoban desteğini olumlu bulduklarını da belirten Çelik, şöyle devam etti:
 
Uygulama ilk başladığında istenen hayvan sayısı 300’dü. Biz yüksek bulduk. Çünkü büyük işletme yok. Sonra 100’e düştü. Çok iyi oldu. Yetiştiriciler için 5 bin liralık destek gerçekten önemli.
 
Türkiye’de işsiz sayısı, resmî rakamlara göre 4,5 milyon kişi civarında. Buna rağmen asgari ücretin 2,5 katı maaşla çobanlığa ilgi duyan yok.
 
TÜDKİYEB Başkanı Nihat Çelik, gençlerin çobanlığa çekilmesi için İŞKUR’un devreye girmesi gerektiğini kaydetti. Çelik “İşe yerleştirmelerde çobanlığa kontenjan ayrılmalı.
 
En azından devletin kontrolü altındaki profesyonel işletmelerdeki çoban ihtiyacı böyle karşılansın. Bu adım atılırsa insanımız bu mesleğe alışacak, sıcak bakacak ve gittikçe talep olacak” şeklinde konuştu. Kaynak: Afganistan'dan Türkiye'ye çoban ithal edilecek 


İlgili konular

hayvancılık

Yeni krizin adı: Et ve süt

2 ay önce

Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası (EBVHO) Başkanı Mehmet Kızılinler, Türkiye'de son dönemdeki yaşanan ekonomik krizin süt hayvancılığını yok olma noktasına getirdiğini söyledi....Devamını oku
mezar

66 haneli mezra yıllardır susuz

1 yıl önce

Hakkari’de 66 hanenin bulunduğu Duraklı mezrası yıllardır susuz. Tüm başvurularının bugüne dek sonuçsuz kaldığını anlatan mezra sakinleri, su sorunlarının çözülmesi beklentisini bekliyor....Devamını oku