Son Dakika

Ahmet Ümit, senaryosunu yazdığı 'Merhaba Güzel Vatanım'ı anlattı: Solun ve yeniden umudun hikâyesi

1 yıl önce

Ahmet Ümit, senaryosunu yazdığı 'Merhaba Güzel Vatanım'ı anlattı: Solun ve yeniden umudun hikâyesi


Senaryosunu yazar Ahmet Ümit'in kaleme aldığı, şair Nazım Hikmet Ran ve yazar Ahmet Ümit'in kesişen hayatlarını konu edinen 'Merhaba Güzel Vatanım' vizyona girdi. Senaryoyu yazan Ümit, film için "Solun ve yeniden umudun hikâyesi" dedi. 
 
Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre, RS FM'de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınına konuk olan Ümit, filmin hikâyesini Türkiye’de ‘sol’ hareketin ekseninde anlattı. Ümit, “Bu film solun hikayesine bir gönderme, bir başlangıç. Sol olmadan Türkiye’de gerçek bir demokrasi kurulamaz. Umut var. Meyvelerini görüyoruz” dedi.
 
'Merhaba Güzel Vatanım'da Türkiye'de sanatçıların geçmişten beri yaşadığı baskıları da anlattığını söyleyen Ümit, "Nazım Hikmet cezaevinde kaldı, Ahmet Kaya sürgünde yaşadı, Sabahattin Ali’yi öldürdüler. Daha pek çok sanatçı, şair, yazar ya da sinemacımız bu zulmün altında kaldı ve bugün de bu süreç devam ediyor. Film aynı zamanda bunu sürdürenlere de bir cevap. Tarih onları lanetle andı ama o insanlar hala bugün dimdikler. Nazım Hikmet’in şiirleri hala dünyanın her yanında okunmaya devam ediyor.” dedi. 


İlgili konular

ahmet ümit

Bolu Valisi: Maalesef yeni tedbirler almamız gerekiyor

7 ay önce

Bolu Valisi Ahmet Ümit, şehirde Koronavirüs vakalarının artarak yüz binde 100.38'e yükselmesiyle ilgili açıklamada bulunurken, Vali Ümit, "maalesef" diyerek yeni tedbirlerin geleceğini duyurdu....Devamını oku
kapak

Dünya adaletsiz çocuk- Nazım Hikmet

11 ay önce