İnsan Hakları

AİHM: 15 Temmuz'dan önceki paylaşımlara verilen mahkumiyet haksız 

1 ay önce

aihm

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’de bir vatandaşın 2015 yılında yaptığı bir sosyal paylaşım yüzünden, 2016 yılındaki darbe girişiminden sonra mahkumiyet almasının “insan hakları ihlali” olduğuna karar verdi.

Yasin Özdemir’in 2018 yılında yaptığı başvuruyu değerlendiren AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade ve düşünce özgürlüyle ilgili 10. maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Başvuru sahibi talepte bulunmadığı için maddi tazminata gerek görülmedi.

 

Türkiye’de 2016 yılında tecilli 7 ay 16 hapis cezasına çarptırılan Özdemir’in Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru kabul edilmemişti.

 

AİHM gerekçeli karararında, yerel mahkemenin 2016 yılındaki başarısız darbe girişimininden sonra öğretmen Özdemir’in 2015 yılındaki sosyal medya paylaşımından dolayı “Gülen hareketi ve lideri Fettullah Gülen lehine suçu ve suçluyu övdüğü” gerekçesiyle mahkum etmesinin insan hakları ihlali olduğuna karar verdi. 

 

AİHM karararında başvuru sahibinin, sosyal medya paylaşımlarının 17-23 Aralık 2013 yılındaki yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili olduğu ve burada paylaştığı yorumlarla kimseyi şiddete teşvik etmediği görüşü olduğu belirtildi.

 

AİHM’in gerekçeli kararda, “2016 yılındaki başarısız askeri darbenin ardından başvuranı mahkum etmek için yerel mahkeme tarafından değerlendirmeye alınan yasal düzenlemenin, 2015 yılında ifade edilen görüşler için öngörülemez olduğu” değerlendirilmesi yapıldı.İlgili konular

sağkan

Başkan Sağkan'dan ilk açıklama: Hukuksuzluğa karşı çıkan TBB göreceksiniz

1 ay önce

Türkiye Barolar Birliği'nde (TBB) yapılan başkanlık seçimini delegelerin 182’sinin oyunu alarak kazanan Erinç Sağkan, "Bundan sonra meslektaşı yerlerde sürüklendiği zaman kafasını kuma gömen değil haksızlığa, hukuksuzluğa karşı çıkan TBB göreceksiniz" diye açıklama yaptı....Devamını oku
AİHM

AİHM’den ihraç edilen Hakim ve Savcılar için hak ihlali kararı

1 ay önce

AİHM, 15 Temmuz sonrası Hakimler Savcılar Kurulu kararıyla görevlerinden ihraç edilen 427 hakim ve savcının özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiğine hükmetti....Devamını oku