İnsan Hakları

AİHM, 17-25 Aralık soruşturması ile ilgili kararını açıkladı

3 gün önce

aihm

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 17-25 Aralık soruşturmasıyla ilgili çalışmalarına getirilen yayın yasağıyla ilgili kararını verdi. AİHM, yayın yasağının 'ifade özgürlüğü ihlali' olduğuna hükmetti.

DW Türkçe'nin haberine göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Banu Güven'i, gazeteci kimliği nedeniyle, yayın yasağı konusunda "mağdur" olarak tanımlarken, Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak'ın "yasağın kendilerini nasıl etkilediğini kanıtlayamadıkları" gerekçesiyle "mağdur" olarak tanımlanamayacaklarını savundu.

 

Basın özgürlüğünün ayrılmaz parçası olan haber toplamanın gazetecilik açısından önemine vurguda bulunan AİHM, toplumsal bir konuyla ilgili yayın yasağını, "toplumu aydınlatma misyonu olan gazetecileri caydırıcı bir önlem" olarak gördü. Söz konusu yasağı "kısıtlayıcı ve gelecekte her türlü haberin yayılması ve yayınlanmasını yasaklamayı hedefleyen bir önlem" olarak tanımlayan AİHM, yasağın davacı Banu Güven'in ifade özgürlüğü üzerinde "ciddi yansımaları" olduğuna kani oldu.

 

Yasağın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ifade özgürlüğünü düzenleyen 10'uncu maddesi temelinde "yasal dayanağı" olmadığını da belirten AİHM, bu tespitlerden yola çıkarak Banu Güven'in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.İlgili konular

cengiz

Tahkim Kurulu'ndan Mustafa Cengiz kararı

2 hafta önce

Tahkim Kurulu, Mustafa Cengiz'e verilen 15 günlük hak mahrumiyeti cezasını onadı....Devamını oku