İnsan Hakları

AİHM'den Türkiye'ye bir mahkumiyet kararı daha

1 yıl önce

AİHM'den Türkiye'ye bir mahkumiyet kararı daha


AİHM'in Türkiye hakkında verdiği ihlal kararlarına bir yenisi daha eklendi. AİHM, 2009 yılında kapatılan DTP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Hatice Çoban’ın başvurusu doğrultusunda Türkiye’yi “ifade özgürlüğünü ihlal etmek”ten mahkum etti.
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2009 yılında kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Hatice Çoban’ın yaptığı başvuruya dair kararını açıkladı. Mahkeme, Türkiye’yi “ifade özgürlüğünü ihlal etmek”ten mahkum etti.
 
Hatice Çoban, 2007 yılındaki bir eylem sırasında yaptığı konuşma nedeniyle “örgüt propagandası yapmakla” suçlanmış ve mahkum edilmişti. Çoban, eylemi izleyen polislerin kendi ifadelerini çarpıttığını, medyada çıkan ifadeleri ile polisin tutanağı arasında farklılıklar olduğunu belirterek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.
 
Çoban başvurusunda, konuşmasında Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğine vurgu yaptığını söyledi.
 
AİHM yargıçları, Türk adaletinin Çoban’ın konuşmasının içeriğini ciddiyetle ele almadığı ve ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini kaydetti.
 
AİHM, Ocak 2016’da verdiği başka bir kararında ise DTP’nin kapatması nedeniyle Türkiye’yi mahkum etmişti. Mahkeme, partinin kapatılmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvenceye alınan dernek kurma hakkının ihlali olduğuna hükmetmişti.


İlgili konular

Karamollaoğlu Demirtaş

Karamollaoğlu: Demirtaş tahliye edilmeli

2 saat önce

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğini belirterek “Sayın Erdoğan kendi geçmişini düşünsün. Şiir okuduğu için siyaseten yasaklandı” dedi....Devamını oku
Askeri üs

ABD'den Türkiye’nin yanı başındaki adaya "Askeri üs" 

1 hafta önce

Yunanistan ile ABD’nin geçtiğimiz günlerde imzaladığı 5 yıl süreli yeni savunma anlaşmasında ABD’nin Ege’deki adalarda yeni üs kurma girişimlerinin olduğu ortaya çıktı....Devamını oku