İnsan Hakları

AİHM'e göre dokunulmazlıkların kaldırılması "hak ihlali"

8 ay önce

AİHM

AİHM, HDP'li 40 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve yargılanmasında ihlal kararı verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) seçilen 40 milletvekilinin 20 Mayıs 2016'da dokunulmazlıklarının kaldırılması ve yargılanmasına dair ihlal kararı verdi.

 

Avukat Mahsuni Karaman, karara dair Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

 

"AİHM, bugün açıkladığı Encü/Türkiye kararı ile HDP’li 40 milletvekilinin 20 Mayıs 2016 tarihinde dokunulmazlıklarının kaldırılması ve yargılanmaları nedeniyle ifade hürriyetlerinin ihlal edildiğine karar verdi."

 

DEMİR: TAHLİYE EDİLMELİLER

 

Avukat Ramazan Demir de karara dair şu paylaşımı yaptı: "AİHM, HDP’li 40 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili ihlal kararını açıkladı. Muhalefetin de koşa koşa ortak olduğu ve Kürt siyasi hareketine karşı anayasa da açıkça çiğnenerek işlenen suçlarda son perde de bu şekilde kapanmış oldu.

 

AİHM’in Büyük Daire kararı ile birlikte değerlendirildiğinde gözaltına dahi alınamaması gereken Selahattin Demirtaş ve arkadaşları 5 yıldır cezaevinde. Biten yargılamaların yeniden açılması,devam edenlerin düşürülmesi,tutuklu milletvekillerinin de derhal tahliye edilmesi gerekir."İlgili konular

hdp

HDP'nin Erdemli İlçe binasına gece saatlerinde silahlı saldırı

6 ay önce

HDP Mersin Erdemli İlçe binasına gece saatlerinde “kimliği belirsiz” kişi veya kişilerce silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda isabet alan partinin tabelası zarar gördü....Devamını oku
kadınlar

6 Mart gün özeti

6 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku