Gündem

Aile hekimleri, talepleri karşılanana dek siyah önlük giyecek

7 ay önce

hekimler

14 Mart Tıp Bayramı’nın bayram olarak kutlanabilmesi için sağlık çalışanlarının hakedişleri ve iyileştirmelerinin yerini bulmasını talep ettiklerini ifade eden Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Özer, "Hak ettiğimiz bayramı kutlayana dek, siyah önlük ve siyah maskelerimizle hizmetlerimize devam edeceğiz" dedi.

Dün Tıp Bayramı’nı kutlayan sağlık çalışanlarının sorunları katlanarak artıyor. Son bir yılda 140’ı hekim olmak üzere 387 sağlık çalışanı Kovid-19'dan yaşamını yitirdi.

 

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Gürsel Özer, "Hak ettiğimiz bayramı kutlayana dek, siyah önlük ve siyah maskelerimizle hizmetlerimize devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, sendika olarak, 14 Mart Tıp Bayramı’nın bayram olarak kutlanabilmesi için sağlık çalışanlarının hakedişleri ve iyileştirmelerinin yerini bulmasını talep ettiklerini kaydeden Özer, "Hak ettiğimiz gibi beyaz önlüklerle bayramımızı kutlamak yerine, yıllarca süregelen hakediş kayıplarımız telafi edilinceye kadar, siyah önlük ve siyah maskelerimizle hizmetlerimize devam edeceğiz" dedi.

 

Hekimlerin talepleri şu şekilde:

 

Hekim maaşları yoksulluk sınırının altındadır ve ek zam zorunludur.


Hakedişler ivedilikle en fazla 2 bin kayıtlı kişi baz alınarak hesaplanmalı ve kayıtlı kişi sayısı da belli bir planlama dahilinde bu seviyelere çekilmelidir.


Sağlıkta etkin ve uygulanabilir şiddet yasası bir an önce çıkartılmalıdır.


Sağlık yöneticilerinin keyfekeder hukuksuz uygulama ve talepleri ile aile hekimliği çalışanlarına mobbing düzeyindeki uygulama ve taleplerine son verilmelidir.


Aile hekimliği birimlerinin kadro eksikliği atamalarla giderilmeli ve 657 sayılı kanun kapsamında istihdam modeline geçilmelidir.


Hekimlerin rapor yükünden kurtarılması için yasal düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır.


Aile Sağlığı Merkezleri kamu tarafından inşa edilmeli ve uygunsuz fiziki koşullarda sağlık sunumu yapılması sonlandırılmalıdır.İlgili konular

doktor

Rafting yaparken botu devrilen doktor boğularak hayatını kaybetti

22 saat önce

Mersin'in Mut ilçesinde Göksu Irmağı'nda rafting yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Savaş Erçal, botunu devirmesi sonucu akıntıya kapılarak kayboldu....Devamını oku
doktor

Aşı olmayan doktor, Koronavirüs'e yenik düştü

1 ay önce

Sakarya'da özel bir hastanede ortopedi doktoru olarak görev yapan ve Koronavirüs aşısı yaptırmayan Hasan Feyzi Katıöz (50), Koronavirüs'den dolayı hayatını kaybetti. ...Devamını oku