Gündem

Akademisyenlere verilen cezalar iptal edildi

2 yıl önce

güzel sanatlar

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde geçen yıl Güzel Sanatlar Fakültesi’nin taşınmasına tepki gösterdiği için ceza alan bir akademisyen hakkında mahkeme kararını verdi.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde geçen yıl Güzel Sanatlar Fakültesi’nin taşınmasına tepki gösterdiği için ceza alan bir akademisyen hakkında mahkeme kararını verdi.

 

Rektörlüğün akademisyenler hakkında verdiği kademe ilerleme ve durdurma cezasını hukuka aykırı bulan mahkeme, maaş kesme cezasını da iptal etti. Ayrıca mahkeme akademisyenlerin duruma tepki göstermelerini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

 

REKTÖRLÜK MAHKEMELİK OLDU

 

Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, Eğitim Sen avukatları Nedim Değirmenci ve Birgül Değirmenci Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’nün bu uygulamaları hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Avukatlar rektörlüğün, akademisyenlerin ifade özgürlüğünü kısıtladığını söyledi. Ayrıca avukatlar, rektörlüğün bu işlemlerinin haksız ve hukuka aykırı olduğunu belirterek uygulamaların iptal edilmesini, maaş kesintilerinin de yasal faiziyle birlikte ödenmesini istedi.

 

ÜNİVERSİTE SAVUNMASI: KÜÇÜK DÜŞÜRDÜLER

 

Üniversite rektörlüğü ise akademisyenlere verdiği cezayı şu sözlerle savundu: “Bir kısım öğretim üyeleri sosyal medya ve yazılı basında üniversite aleyhine küçük düşürücü paylaşımlar yaptı. Akademisyenler, üniversite tüzel kişiliğinin zedelenmesine yol açıp taşınmama konusundaki iradelerini hukuka aykırı olarak ortaya koydu.”

 

Rektörlük ayrıca, akademisyenlerin öğrencileri güvenliği bulunmayan binada kalmaya teşvik edecek davranışlarda bulunduklarını, taşınma sürecini ‘kargaşa ortamına soktuklarını’ iddia etti. Saydığı bu gerekçelerden dolayı, disiplin cezası işleminin yasal düzenlemelere uygun olduğunu belirtti.

 

Hakkında cezai işlemin uygulamaya konulduğu bir akademisyen ise bütün faaliyetlerinin Anayasa tarafından güvence altına alındığının altını çizdi. Bu nedenle kendisine ceza verilemeyeceğini belirten akademisyen tepkisinin de ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu savundu.

 

MAHKEME: REKTÖRLÜĞÜN UYGULAMALARI HUKUKA AYKIRI

 

İzmir 5. İdare Mahkemesi avukatların başvurularını karara bağladı. Mahkeme, bu eylemlerin akademisyenlerin kendi düşünce ve görüşlerini ifade etmesi kapsamında olduğu sonucuna vardı. Bu eylemler nedeniyle kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının hukuka aykırı olduğu yönünde karar veren mahkeme, akademisyenin uğradığı maddi kayıpların da faiziyle birlikte iade edilmesini istedi.İlgili konular

laçiner

Tutsak akademisyen Sedat Laçiner hastaneye kaldırıldı

1 yıl önce

4.5 yıldır tutuklu olan Prof. Dr. Sedat Laçiner, Kovid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Koğuşu uzun süredir karantina altında olan Laçiner’in hangi hastaneye kaldırıldığına ilişkin ailesine bilgi verilmedi. Durumunun ağır olduğu öğrenildi....Devamını oku