Gündem

Akar'dan ABD'nin S-400 mektubuna açıklama: Üslup müttefiklik ruhuna aykırı

2 yıl önce

Akar'dan ABD'nin S-400 mektubuna açıklama: Üslup müttefiklik ruhuna aykırı


ABD'nin Türkiye'yi S-400'leri almaktan vazgeçirmeyi amaçlayan ve yaptırım tehdidi içeren mektubu hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan açıklama geldi: Üslup müttefiklik ruhuna uygun değil. Gerekli cevabı hazırlıyoruz.
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shahanan’ın geçen hafta kendisine ilettiği mektupla ilgili bir açıklama yaptı. Akar, “Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük” ifadelesini kullandı.
 
Cevap hazırlanıyor
 
Akar, “Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz” dedi. Milli Savunma Bakanı, ABD’li bakan vekili ile ay sonunda Brüksel’deki NATO toplantısında bir araya geleceklerini de söyledi.
 
Savunma Bakanlığı, sert ifadeler kullanılan ve Türkiye’yi Rus yapımı S-400 füzelerini almaktan vazgeçirmeyi amaçlayan mektubun Amerikan basınında yayımlanmasından sonra yaptığı ilk açıklamada “Mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir” yorumunu yapmıştı.
 
Ancak dün ise, Arizona’daki Türk pilotların F-35 eğitimlerinin 31 Temmuz için verilen mühlet beklenmeden durdurulduğu haberi gelmişti.
 


İlgili konular

S-400

ABD'den Türkiye'ye: S-400'leri Ukrayna'ya gönder

2 ay önce

Türk kaynaklar ve analistler, S-400’lerin Ukrayna’ya gönderilmesinin hem teknik zorluklar açısından hem de siyasi sebeplerle mümkün olmadığını ifade etti....Devamını oku
erdoğan

ABD'li 41 vekilden Erdoğan içerikli "F-16" mektubu: Yanlış sinyal

6 ay önce

G-20 zirvesinde geçen hafta bir araya gelen ABD başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında F-16 satın alma sürecinin ardından ABD Temsilciler Meclisi'nin 41 üyesi mektup yayınladı....Devamını oku