Ekonomi

Akaryakıtta "Eşel Mobil Sistemi" devam edecek mi?

1 yıl önce

Akaryakıt

Akaryakıttaki zamların son tüketiciye yansıtılmaması için uygulanan eşel mobil sistemine 2022 yılında da devam edileceği açıklandı.

Akaryakıtta eşel mobil sistemi 2022'de de devam edecek olması Resmi Gazete'de de yayınlanırken, fiyat artışlarının bir kısmı ÖTV'den karşılanarak satış fiyatına yansıtılmayacak.

 

Hazine'nin eylül sonunda açıkladığı kamu maliyesi raporuna göre eşel-mobil sisteminin Ocak-Ağustos döneminde enflasyona düşürücü etkisi 1,42 puan doğrudan, 1,06 puan ise dolaylı olmak üzere toplamda 2,48 puan oldu. Aynı rapora göre Hazine 2021 yılında eşel mobil nedeniyle 46 milyar TL'lik KDV ve ÖTV gelirinden feragat etmiş oldu.

 

İlgili fiyat artışları enflasyona etkisi nedeniyle de takip ediliyor. Benzin fiyatlarının TÜFE sepeti içindeki payı yüzde 1,16, otogazın yüzde 0,94 ve motorinin yüzde 1,66 seviyesinde.

 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, akaryakıtta yıl sonunda feragat edilen ÖTV tutarının 58,5 milyar TL'ye ulaşmasının tahmin edildiğini açıklamıştı.

 

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR?

 

Eşel mobil sistemi, motorin, benzin ve otogazda vergilerin azaltılması yoluyla fiyat artışlarının tüketiciye yansımasının önüne geçen bir sistem.İlgili konular

Evlenme

Evlenme maliyetleri yüzde 115'e kadar arttı

10 ay önce

Yüksek kur ve enflasyon evlilik masraflarını vururken, çeyizden düğün mekânına kadar tüm evlilik maliyeti son bir yılda yüzde 85-115 aralığında artış gösterdi....Devamını oku