İnsan Hakları

AKP döneminde 27 bin 493 kişi işkenceye uğradı, 86 kişi işkenceden öldü

1 ay önce

işkence

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, “2002-2020 yılları AKP hükümetleri İşkence ve Kötü Muamele Raporu”nu yayınladı.

Buna göre AKP döneminde en az 27 bin 493 kişi işkence ve kötü muameleye uğrarken, 86 kişi de işkence sonucu yaşamını yitirdi.

 

İşkence gördüğü halde açıklamayan, suç duyurusunda bulunmayanlar ile toplantı ve gösterilerde işkenceye maruz kalanlar dikkate alındığında gerçek sayının bunun çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Sezgin Tanrıkulu, OHAL döneminde işkence vakalarının zirve yaptığını, 2000’li yıllarda azalan ve Cumartesi Anneleri’nin eylemlilikleri dışında kamuoyu gündeminden çıkan “zorla kaybetmelerin”, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yeniden başladığına dikkat çekti.

 

Rapora göre işkence ve kötü muamele vakalarının yıllara göre dağılımı şöyle:

işkence

 

Gözaltında ölümlerin yıllara göre dağılımı ise raporda şöyle yer aldı:

işkence

 

Tanrıkulu, raporda şunları belirtti:

 

“Cezasızlık, en yalın ifadeyle yaşanan bir hak ihlalinin soruşturmasının, faillerinin bulunmasının, yargılanmasının ve cezalandırılmasının, suçtan mağdur olanların tazmin edilmesinin söz konusu olmamasıdır. Burada altı çizilen konu devletin sorumluluğudur.

 

2020 Yılı Mayıs Ayında Covid-19 Salgını gerekçesiyle gündeme gelen sokağa çıkma yasağı/kısıtlamalarına uymayan (ya da uymadığı iddia edilen) kişilerin kolluk güçlerinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı çok sayıda olay yaşandı. İşkence/darp olaylarındaki artışın Türkiye’de artık iyice yerleşen ‘cezasızlık’ olgusundan kaynaklandığı ortadadır. İşkence ve hatta yaralama/öldürme suçu işleyen kolluk görevlilerinin adil ve etkili bir biçimde soruşturulmadığını, yargılanmadığını birçok olay göstermiştir.”

 

Tanrıkulu, Avrupa Konseyi İşkenceyi ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezalandırmayı Önleme Komitesi’nin (CPT) Ağustos 2019’da açıkladığı raporu da hatırlattı.

 

CPT raporunda, başta İstanbul ve Gündeydoğu Anadolu bölgesindeki iller olmak üzere gözaltı merkezlerinde çok sayıda kişiye fiziksel şiddet ve kötü muamele uygulandığı, özellikle kadınların tecavüz tehdidi, sözlü ve fiziksel tacizi de içeren psikolojik baskı ve kötü muameleye maruz kaldığı tespitleri yer almıştı. Bazı cezaevi koşullar için de “insanlık dışı ve aşağılayıcı düzeyde” tespiti yapılmıştı.

 

Raporda, işkence mağdurlarının tedavisi amacıyla çalışan TİHV Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne kurulduğu 1990 yılından 2019 yılı sonuna kadar 18.370 işkence/kötü muamele mağduru ya da yakınının başvurduğuna dikkat çekildi.İlgili konular

Muharrem Altay

Tutuklu veteriner Muharrem Altay’ın denetimli serbestlik hakkı verilmiyor

3 gün önce

4,5 yıldır Tekirdağ’da tutuklu olan veteriner hekim Muharrem Altay’ın denetimli serbestlik hakkı için verdiği dilekçe hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildi....Devamını oku
mezar

Hainler Mezarlığı, Kadir Topbaş ve ‘Adil bir mahkemede hesap günü’

1 hafta önce

İşkence gördüğü Vatan Emniyet’te hayatını kaybeden Gökhan Açıkkollu ile 15 Temmuz sonrası Hainler Mezarlığı kurulması talimatı veren ve bugün törenle toprağa verilen Topbaş’ın adı bu mezarlıkta kesişti....Devamını oku