Politika

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Yaptırımlar konusunda Türkiye mesafeli

3 ay önce

çelik

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MYK sonrası yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgalini desteklemediğini söyleyerek yaptırımlar konusunda Türkiye'nin mesafeli olduğunu söyledi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısına ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı yaptı. Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MYK toplantısında diplomatik faaliyetlere ilişkin bilgi paylaştığını söyleyerek, "Parti olarak şu anda yürürlüğe giren ateşkesin hayata geçmesinden memnuniyet duyuyoruz. Kalıcı barışın sağlanması için Cumurbaşkanımızın ortaya koyduğu yol haritası açıktır. Tarafların kabul etmesi halinde bütün bu diplomatik zemini oluşturmaya hazırdır" dedi.

 

Çelik, "Almanya'nın silahlanacağını söylemesi, İsvçre'nin tarafsızlığının sona ermesi, büyük kurumların işlevsiz hale gelmesi mevcut düzenin dikişlerinin söküldüğü daha kapsamlı bir düzen arayışı olduğunu gösteriyor" diye belirtti.

 

Çelik, "Avrupa Birliği açısından burada yeterince bir diplomasi ğretilemediği, Türkiye'nin ürettiği diplomasinin AB açısından çok kıymetli olduğunu görmekteyiz. Bu da Türkiyesiz bir AB olamayacağını gösteriyor. NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti diyen Macron, NATO kanadını güçlendirmeye çalışıyor. Türkye'nin kapasitesini öven müttefiklerimiz hala savunma konusunda ambargo uygulamaya devam ediyor" dedi.

 

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgaline karşı olduklarını ifade eden Çelik, "Herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğünün yok edilmesi gibi bir tavır asla kabul edilemez. Buna karşı çıkıyoruz. Aynı zamanda burada realist olmak gerekiyor. Rusya'nın güvenlik kaygılarının da giderilmesi gerekiyor" vurgusu yaptı.

 

Çelik Türkiye'nin Montrö'yü uygulama tavrının dünya tarafından takdir gördüğünü dile getirdi.

 

Yaptırım konusunda "BM yaptırımlarına katılıyoruz" diyen Çelik onun dışındaki her türlü yaptırıma mesafeli olduklarını söyledi. İlgili konular

Rusya

Rusya'ya karşı yaptırımlara katılmayan Türkiye'yi bekleyen tehlike

3 ay önce

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya ile iş yapan üçüncü ülke şirket ve kurumlarını hedef alabilecekleri tehdidinde bulunurken, ikincil yaptırımların uygulanması, yaptırımlara katılmayan Türkiye'yi de zor durumda bırakabilir....Devamını oku
İstanbul'da kar

10 Mart gün özeti

3 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku