Gündem

AKP'den 19 yılda 846 milyar liralık kamu varlığını satışı

4 ay önce

akp

AKP iktidarı 19 yılda kamu varlıklarını toplamda 62.7 milyar dolara satarak “özelleştirme şampiyonu” oldu.

Kamu varlıklarını birer birer satan AKP, özelleştirmelere tam gaz devam ediyor. CHP TBMM Grubu’nun haftalık ekonomi raporunda da özelleştirmelere yer verildi.

 

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, raporda, AKP’nin 2021’de 413 milyon dolarlık özelleştirme yaptığı vurgulandı.

 

Rapora göre, geçen yıl yapılan özelleştirmelerin 187.2 milyon dolarla en büyük bölümünü taşınmaz (arsa, arazi vb.) satışları oluşturdu. 175 milyon dolarlık kısmı da işletme/tesis satışlarından kaynaklandı.

 

2021 sonu itibarıyla Türkiye’de 70.8 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi. Bu özelleştirmenin de 62.7 milyar dolarlık kısmı AKP tarafından yapıldı. Bir başka açıdan bakıldığında, devletin 62.7 milyar dolarlık (bugünkü kurlarla 846 milyar lira) varlığının azaldığına işaret edildi.

 

İktidar özelleştirmelere bu yıl da devam edecek. 2022 bütçesinin gerekçesinde, “Bundan önce olduğu gibi bundan sonraki süreçte de özelleştirmeler yoluyla devletin kamusal fayda taşımayan üretimdeki payının azaltılması sürdürülecek” deniliyor.İlgili konular

kadın öldürüld

Son 20 yılda 7 bin 71 kadın öldürüldü, 30 bin 446 kişi işkenceye uğradı

3 ay önce

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘AKP Hükümetinin 20 Yıllık Hak İhlalleri Enkaz Raporu’nu yayınladı....Devamını oku