Gündem

AKP'den zeytinliklere jeotermal sondaj kuyuları

1 yıl önce

zeytinlik

AKP’de hazırlıkları devam eden ve çok sayıda yasada değişiklik öngören taslağa göre, zeytinliklere ve zeytinlik sahalarında jeotermal sondaj kuyuları açılabilecek.

Termal tespitinin ardından da elektrik üretmek üzere jeotermal santrallarin kurulması için mevcut zeytin ağaçlarından taşınabilecek olanların uygun bir alana taşınması, taşınamayacak olanların yerine de 5 kat zeytin ağacı dikilmesi şartı getirilecek.

 

Taslak çalışmaya eklenen madde şöyle: "18/12/1981 tarihli ve 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 27/A maddesinde yer alan ‘3. maddesi hükümleri ve nükleer santral projeleri’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘ile kullanılacak alanda yer alan mevcut zeytin ağaçlarından taşınabilecek olanların uygun bir alana taşınması, taşınamayacak nitelikteki ağaç sayısının beş katının dikilmesi ve ilgili alanda gerçekleştirilecek faaliyetin sonlanması halinde alanın eski haline getirilmesi şartıyla Elektrik Üretim Anonim Şirketi’ne ait veya Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme işlemleri tamamlanmış olan elektrik üretim santralları ve bu santrallara kaynak temin eden sahalar’ ibaresi eklenmiştir."

 

Hazırlıkları devam eden çalışmanın gelecek aylarda Meclis gündemine getirilmesi bekleniyor.İlgili konular

tarkan

Tarkan, zeytin alanlarının maden sahası haline getirilmesine tepki gösterdi

11 ay önce

Megastar Tarkan, zeytin alanlarını maden sahası haline getirebilecek karara tepki gösterdi. Tarkan, "Bu vatanın doğası, toprağı sizin malınız değildir, bu milletindir, hepimizindir. Doğamızı savunmak, korumak da bu yüzden görevimizdir" ifadelerini kullandı....Devamını oku
zeytin

CHP'li Bülbül "Müjde dedikleri 15 kuruşluk desteği bile vermediler"

2 yıl önce

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “müjde” diye açıkladığı 15 kuruşluk zeytin desteğinin hala ödenmediği ortaya çıktı....Devamını oku