Politika

AKP'li Özkan’dan barolara 'yürüyüş' tepkisi: Kabul etmiyoruz

2 yıl önce

akp

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, baroların yapısına ilişkin gündeme gelen düzenleme planlarının ardından Ankara'ya 'Savunma Yürüyüşü' başlatan baro başkanlarına tepki gösterirken, "Meclis'e gelmeyip, siyasi parti gruplarını ziyaret etmeyip, görüşlerini ortaya koymadan, doğrudan çözümü sokakta arayan, ortalığı yakıp yıkmakta arayan bir baro anlayışı var. Bunu kabul etmiyoruz" dedi.

 

Özkan, baroların yapısıyla ilgili gerçekleştirilmesi planlanan idari değişiklikler ve bazı baro başkanlarının Ankara'ya başlattığı yürüyüşe ilişkin açıklamalarda bulundu. Özkan, barolarla ilgili yasal düzenlemeye son şeklini vermeden önce görüşlerini ve katkılarını almak üzere Türkiye'deki baro başkanlarını, Meclis'e davet ettiklerini ancak 30 baro başkanının geldiğini söyledi.

 

"Parlamentoyu reddettiler"


Özkan, bazı baro başkanlarının Anayasal haklarını kullanarak başlattığı yürüyüşe ilişkin şunları söyledi:

 

"Biz arzu ederdik ki, Türkiye'de bütün yaklaşımları temsil eden büyüklü küçüklü herkes gelebilsin. İsterdik ki İstanbul, Ankara ve İzmir Baroları da gelsinler, onlar da yaklaşımlarını bizlere aktarsınlar. Ancak, maalesef bu üç büyük baro, her zaman demokrasiden, hukuk devletinden ve farklılıkların çoğulculuğun temsili noktasında yaklaşımlar sergilerken, parlamentoya gelmek yerine sokakta yürümeyi tercih ettiler.

 

Parlamentoyu reddettiler. Olgunlaştırmaya çalıştığımız paketle ilgili herhangi bir bilgi sahibi olmadan, 'Ne var, ne yok' diye, bize gelip sormadan, bizim bu noktadaki yaklaşımlarımızı dinlemeden, acaba onları yürümeye iten şey nedir?

 

"Diktatoryal bir anlayış ile dikte eden, baskı uygulayan bir anlayış, demokratik olamaz"
Eğer bir marjinalleşme varsa, siyasi angajman varsa, özellikle meslekle uğraşmak yerine işi gücü akşama kadar hükümet kurmak, hükümet yıkmak için siyaset yapan barolar varsa, bunun tek bir gerekçesi vardı. Burada çoğulculuk, katılımcılık ve demokrasi yoktur. Yüzde 15'in oyunu almak suretiyle, yüzde yüz hakkında karar veren, kanaat ortaya koyan hatta bunu resmen diktatoryal bir anlayış ile dikte eden, baskı uygulayan bir anlayış, demokratik olamaz.

 

"Böyle bir baro anlayışını kabul etmiyoruz. Bunun arka planında, siyasi angajman vardır, bunun arka planında antidemokratik şekilde seçilmek ve antidemokratik şekilde tüm avukatlar hakkında kanaat ortaya koymak vardır."İlgili konular

deva

`Ülkemizin hafızasında acı hatıralar bırakan ölüm cezası geri getirilemez`

2 yıl önce

Ali Babacan'ın genel başkanı oluğu DEVA Partisi'nin resmî sosyal medya hesabından, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "İdam cezasının hukuk mevzuatımıza tekrar alınması, iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir" açıklamasıyla bir kez daha tartışma konusu olan idamla ilgili paylaşım yapıldı....Devamını oku
akp

AKP'den muhalefetle yapılan 'baro teklifi görüşmeleri' sonrası ilk açıklama

2 yıl önce

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, muhalefetle gerçekleştirdikleri baro teklifi görüşmelerine ilişkin "Diğer siyasi partilerin taleplerini not aldık" dedi....Devamını oku