Yazarlar

AKP’li zenginler ve gettolaşma üzerine

1 yıl önce

Mert Öktem

Sosyal bilimciler için Türkiye’nin son 20 yılı tam bir maden. Bu dönemde nelerin nasıl olduğu analiz edilmeden ve çözüm bulunmadan ülkenin ileriye doğru kımıldayacak takati kalmamış durumda.

Bu 20 yıl Cumhuriyet tarihi için laboratuvar özelliği taşıyor.


Bu akademik ortam ve düzeyin bunu yapabilme becerisi cesareti ve yeteneği mevcut değil. Belki ileriki günlerde bir “Deli Dumrul” çıkar.


Türkiye’de bu süreçte sermaye toplumsal doku, cemaat, tarikat, spor, siyaset, sanat ne varsa değişti.
Gelişti mi? Hayır.


Bilakis tam 40 yıl öncesinden daha berbat bir ortam var.


En çok dikkati çeken değişimlerin başında sermayenin el değiştirmesi ve yeni sahiplerinin buna paralel değişimi dikkatlerden kaçmıyor.


EN UCUZ EV 1 MİLYON DOLAR


Eskiden muhafazakâr olarak isimlendirilen, şimdi yeni bir tanım koyamamakla birlikte “dinbaz” diyebileceğimiz kesim için hayat çok farklı gelişti.


Önceden İstanbul’da sadece Başakşehir’de bulunan bu kesimin ağırlıkta olduğu siteler artık her ilde her ilçede.

 

Bu kesim oluşturdukları lüks sitelerde kendi aralarında bambaşka bir dünya kurmuş durumdalar.


Her bir dairenin ortalama 1 milyon dolardan (6,9 milyon TL) satıldığı yüksek duvarlarla çevrili içerisinde her türlü lüksün barındığı yüksek aidatlı bu siteler Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde zenginleşen kesimin kendi içerisinde oluşturdukları özel zenginleşme ve networkün birer dışa vurumu.


Bu siteler şehirlerin en cazip ve en gözde yerlerinde arzı endam ediyor.


Her ailenin ortalama 2-3 arabası, özel garajı, hizmetçisi vb. mevcut.


Önceki yıllarda belli semtlerde ve az sayıda olan bu özellikli siteler artık oldukça fazla.


Bu durum bir zenginleşmenin işareti elbet. Parası olanlar için tasarlanmış bu mekânlar aynı tarz zenginleşmenin de birer sembolü adeta.


Bunda yadırganacak bir durum yok denilebilir. Elbette yok da.


Eğer bu lüks ve ihtişam normal bir gelir temini yoluyla sağlandıysa.


Mesele şu ki bu tarz hayatların arka planındaki zenginleşme kolay yoldan ve iktidar olanaklarından istifade edilerek, kaynakların buralara akıtılarak elde edildi. Belki de bu tür siteler ve hayatlar kapalı devre network içerisinde kaynakları kendi arasında paylaşımına kolaylık sağladığı gibi, kurtulmak istedikleri geçmişlerinden de arınmalarına ortam hazırlıyor.


Buralarda daha çok kazanma ve biriktirmenin yarışı var.  En lüks araba artık bir harcıalem, yat işin olmazsa olmazı. Aidat asgari ücretle yarışıyor. İhale kapma ve her türlü iş bitiricilik! Rekabeti ralli yarışlarını aratmıyor.


Peygamber Efendimiz’in “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadis-i şerîfi gereği bu mekân sahipleri arasında hiç kimse aç yatmıyor.

 

Zira AKP’nin rant ekonomisi ile ihya ettiği zengin sınıf, çöplerden yiyecek arayan kadınlardan çok uzakta ikamet ediyor.


Onlar için açlık başka bir yerde artık.İlgili konular

kadın öldürüld

Son 20 yılda 7 bin 71 kadın öldürüldü, 30 bin 446 kişi işkenceye uğradı

2 ay önce

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘AKP Hükümetinin 20 Yıllık Hak İhlalleri Enkaz Raporu’nu yayınladı....Devamını oku