Politika

AKP’nin İBB’deki yolsuzluk dosyaları İçişleri Bakanlığı'na takıldı

2 hafta önce

ibb

İBB, AKP dönemine ilişkin 35 usulsüzlük dosyasını İçişleri Bakanlığı'na verdi, ancak İstanbul Valiliği'nden gerekli izinleri alamadığı öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Teftiş Kurulu'nun AKP dönemine ilişkin tamamladığı 35 usulsüzlük dosyasını İçişleri Bakanlığı'na incelenmesi için teslim etti.

 

İmamoğlu daha önce İBB Teftiş Kurulu'nun 40'a yakın yolsuzluk dosyası üzerinde çalıştığını açıklamış, tamamlanan dosyaları yargıya taşımaya başlamıştı. Dönemin İBB Genel Sekreter Yardımcısı olan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da aralarında bulunduğu yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

 

Müfettişler, 29 Aralık 2021 günü İBB Başkanlığı'na geldi. Ankara'dan İBB'ye gönderilen 3 mülkiye müfettişi resmi yazıyla, yolsuzluk dosyalarını İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan istedi. Dosyaların teslimi için 12 Ocak 2021'e kadar süre verildi.

 

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, 40'a yakın yolsuzluk dosyasından 35'i 12 Ocak günü müfettişlere teslim edildi. Dosyaların, mülkiye müfettişleri tarafından inceleneceği öğrenildi. Yolsuzluk dosyalarının akıbeti mülkiye müfettişlerinin incelemesinin ardından belli olacak.

 

İBB Teftiş Kurulu'nun mülkiye müfettişleri görevlendirilmeden önce de bazı dosyaları tamamlayarak işlem başlattığı ancak İstanbul Valiliği'nden gerekli izinleri alamadığı öğrenildi.

 

 

 İlgili konular

arı

AKP'lilerin yolsuzluklarını araştıran AKP'li başkana istifa baskısı

3 gün önce

AKP’li yönetici, önceki dönem yapılan yolsuzluğun Erdoğan ile paylaşıldığını belirterek, “Az bir paradan bahsetmiyoruz. Başkan Arı, ipliklerinin pazara çıkmasını istedi” dedi....Devamını oku
yavaş

Mansur Yavaş’tan çarpıcı yolsuzluk açıklaması

2 hafta önce

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Belediye meclis toplantısında konuştu. Yavaş, "Benim dönemimdeki herhangi bir personelim yolsuzluktan yargılanırsa namus, şeref sözü sizlerle beraber o davaya ben de müdahil olacağım" dedi....Devamını oku