İnsan Hakları

‘AKP’ye oy vermeyeceğim’ diyen liseli çocuğa AKP teşkilatından saldırı

10 ay önce

saldırı

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bir liseyi ziyaret eden AKP ilçe teşkilatına bağlı isimlerin öğrencilere oylarını AKP’ye vermelerini söylediği ve çıkan tartışmanın ardından Kürt öğrencinin sırasına ırkçı yazılar yazıldığı ortaya çıktı.

Öğrencinin yaşadıklarını HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Meclis’e taşıdı.

 

Gazete Duvar’dan Hacı Pişkin’in haberine göre, Darıca Şehit Murat Tevlim Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne geçtiğimiz günlerde AKP ilçe teşkilatına bağlı isimler giderek öğrencilere, “2023’te oyunuzu AK Parti’ye verin” dedi. Öğrencilerden biri ise “Ben AK Parti’ye oy vermeyeceğim” yanıtını verdi.

 

İddiaya göre bu sözlerin üzerine Kürt olan lise öğrencisinin sırasına ırkçı yazılar yazıldı, darp edildi ve çantasına tehdit içerikli yazılar atıldı. Baba D.K. çocuğunu okuldan almak zorunda kaldı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da konuyu Meclis gündemine taşıdı.

 

Habere göre, okulda yaşanan gelişmeler üzerine lise öğrencisinin bulunduğu sıraya, ‘intikam’ yazıları yazıldı. Ayrıca lise öğrencisi okul çıkışında sınıf arkadaşlarının saldırısına uğradı. Olaya ilişkin konuşan baba D.K. “Saldırılar artınca savcılığa giderek suç duyurusunda bulundum. Çünkü çocuğumun hayatından endişe duymaya başladım. ‘Burası sana mezar olacak’ diye tehdit ettiler. AK Parti Gençlik Kolları okula çaya davet ediliyorlar. Çocuklara, ‘oyunuzu AK Parti’ye verin’ diyorlar. Benim oğlum da oyunu vermeyeceğini söylüyor. Saldırılar silsilesi de bundan sonra başladı…” dedi.

 

KONU MECLİS’E DE TAŞINDI


Darıca’da yaşanan gelişmeleri takip eden HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Yaşanan ırkçı saldırılar okullara kadar indi” dedi. Gergerlioğlu şunları söyledi:

 

“Bu durum kabul edilecek bir durum değil. Maalesef ki iktidarın eğitim politikaları okullarda ırkçı saldırıları artırıyor. Zamanında Kürt kentlerinin duvarlarına polisler eliyle yazılan JÖH PÖH yazıları şu an Darıca’daki okulda eğitim alan bir Kürt gencinin sırasına yazılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı sessiz kalıyor, açıklama yapıyor. Maalesef ülkedeki ırkçı tehlike büyüyor.

 

İktidarın ırkçı yaklaşımları öğrencileri bu hale getiriyor. Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü’yle görüştüm ancak açıklamalarını yetersiz buldum. Kocaeli Milletvekili olarak Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir açıklama bekliyorum. Bu saldırı ırkçı saikle yapılıyor. Öğrenci darp ediliyor, sırasına yazılar yazılıyor, tehdit ediliyor… Bunlar sıradan bir olay değil.”

 

Ömer Faruk Gergerlioğlu iddiaları Meclis gündemine de taşıdı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a soru önergesi veren Gergerlioğlu, şu sorulara yanıt istedi:

 

– Eğer bu iddialar doğruysa Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Eğer soruşturma başlatılmışsa akıbeti ne durumdadır?

 

– Okullarda ırkçı saldırıları dizginlemek için Bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

 

– Eğer bu iddialar doğruysa okul idaresinin olayı kapatmak istediği iddiası doğru mudur?

 

– Eğer bu iddialar doğruysa saldırıya uğrayan öğrenciye zarar gelmesi durumunda bunun sorumlusu kim ya da kimler olacaktır?

 

– Son 5 yılda okullarda ırkçı saldırı yapan kişi sayısı kaçtır?İlgili konular

AKP

AKP’li belediye başkanının korumasından 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismar

10 ay önce

Uludere’de 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan iki korucudan biri olan Cengiz Yıldız’ın, AKP’li Uzungeçit Belediyesi Başkanı Cemil Yıldız’ın yakın koruması olduğu ortaya çıktı....Devamını oku