Politika

Akşener ve Davutoğlu'ndan sürpriz görüşme

2 hafta önce

akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu İYİ Parti Genel Merkezi'nde bir görüşme yaptı. İki lider, yapılan görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına geçtiler ve bazı konularda açıklamalar yaptılar.

Akşener'in açıklamalarının satır başları şöyle:

 

"Sayın Başkanın açıkladığı bu Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e dair yaptıkları çalışmaların sonuçlarını kamuoyuyla paylaştıktan sonra bizimle de paylaştılar. Bugün bir televizyon programında ben de söylemiştim. Bizim de anayasa şekliyle değil ama ‘Parlamenter Sistem’ dediğimiz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diyoruz. Adını ne koyarsak koyalım Parlamenter Sistemin tasarımına yönelik vesayet sisteminin olmadığı, iktidar olmuş yürütmeyi götüren yapının da ayağına pranga yapılmadığı, kurumların itibarının olduğu hesap verilebilir ve şeffaflığın liyakat zorunluluğunun olduğu bir tasarım üzerinde biz çalışıyoruz.

 

Sayımız 36’ya düştü. Bütün bunların her birine elbette üzülüyorum. Herhangi bir milletvekili arkadaşımızı bir kenara bırakın normal bir üyemizin dahi istifa etmesi son derece bizi üzen bir durumdur. İstifa ile ilgili bir irade beyanında bulunmuş bir arkadaşımızı incitecek herhangi bir söz kelime sarf etmedim. Aynı noktada durmaya devam edeceğim.

 

Sayın Özdağ konusu ise, keşke böyle olmasaydı.Sayın Özdağ’ın beni partimizi ve başkanlık divanının neredeyse yarısını izam eden iftira boyutundaki pek çok söylemleri nedeniyle kendisini Merkez Disiplin Kurulu partiden ihraç etme kararı vermiştir.Şu anda ayrıntılarını gerçekten bilmiyorum çünkü misafirim vardı. Herkes için hayırlı olsun diyorum ama üzüldüğümü ifade etmek isterim.

 

27 yıldır aktif siyaset yapan Meral Akşener’in hiçbir zaman açıklamaları hiçbir zaman tekzibe uğramamıştır. Burada ben Sayın Soylu’nun çevresine dikkat etmesi gerektiğini söylemek isterim. Uzun süredir İçişleri Bakanlığı’nı yürütmediğim için zaman zaman acemilikle itham edilsem dahi kendisine eski bir İçişleri Bakanı olarak çevresine çok dikkat etmesi gerektiğini söylemek istiyorum."

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise, yaptığı açıklamada, “Mesele bir kişi meselesi değil bir sistem meselesi, bir zihniyet meselesi. Gelecek nesillere onurla yaşayacakları bir ortam vadederken eleştirdiğimiz sistem karşısında neyi teklif ettiğimizdir. Bugün kendileriyle ana unsurlarıyla bunları paylaştık.


1961 Anayasasıyla gelen vesayetçi sisteme de, 1982 Anayasasıyla gelen melez sisteme de karşıyız. Tam, şeffaf, net, açık bir parlamenter sistem öngörüyoruz” diye konuştu.İlgili konular

akşener

Meral Akşener’den Ahmet Davutoğlu’na geçmiş olsun paylaşımı

3 gün önce

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, korona virüse yakalandığını duyuran Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na geçmiş olsun dileklerini gönderdi....Devamını oku
akşener

Akşener'den Arınç açıklaması: Bizden önce Bahçeli ve Perinçek ne diyecek!

1 hafta önce

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Ankara’da organize edilen partisine katılım programında konuştu. Akşener burada yaptığı konuşmada gündeme ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu....Devamını oku