Politika

Akşener'e "bulunduğunuz yer 'Kürdistan'dır" dedi, tutuklandı

6 ay önce

akşener

Siirt'in Kurtalan ilçesinde esnaf ziyaretinde bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e "bulunduğunuz yer 'Kürdistan'dır" ifadesini kullanan kişi gözaltına alındı.

Geçtiğimiz Cuma günü İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Siirt'te esnaf ziyaretinde bulundu, partisini destekleyen bir grup insanla bir araya geldi. Siirt'e çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Akşener, Güres Caddesi'nde esnafları da ziyaret etti.

 

22 aydır gezdiğini ve gittiği yerlerde esnafın problemlerini dinlediğini belirten Akşener, yaptığı ziyaretlerde ne iktidarı yerdiğini, ne de partisini övdüğünü, sadece esnafın dertlerini dinleyip, sorunlarını gündeme getirdiklerini söyledi.

 

Bir esnaf tarafından hediye edilen yöresel fuları boynuna takan Meral Akşener, yolda karşılaştığı bir öğrenciyi  kucağına alıp sevdi.

 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, daha sonra Kurtalan ilçesine geçerek beraberindeki partililerle esnafları ziyaret etti. Halkla görüşerek sorunlarını ve isteklerini dinledi.

 

Akşener'e, Cemil Taşkesen adlı vatandaşın, "Dilimiz inkar ediliyor, kimliğimiz inkar ediliyor, 'Kürdistan' inkar ediliyor. Biz buna karşıyız. Şu an sizin bulunduğunuz yer 'Kürdistan'dır ama ne yazık ki Meclis'te bu 'Kürdistan' inkar ediliyor." demesi üzerine Akşener, şunları söyledi:

 

"İnsanların Kürt, Türk, Alevi, Sünni olması etnik aidiyetleridir. Dini aidiyetlerine, mezhepsel aidiyetlerine herkes saygı duymak zorundadır. Sen, 'Burası Kürdistan' diye tariflersen... Ben başından beri bir şey söylüyorum. Biz bu ülkenin sınırları içerisinde bir bütün müyüz, değil miyiz? Sorunun cevabı bir. O cevabı da verecek olan hem sensin hem benim. Ben Türk'üm, sen Kürt'sün. Dolayısıyla bir Kürt'le bir Türk'ün vereceği bir cevaptır. Diyeceğim ki 'Cemil, bu coğrafyada, bu Anadolu coğrafyasının bir bütün olarak, ta Edirne'den Kars'a denir ya, oraya kadar olan sistemin içinde pek çok etnik aidiyet var, pek çok dini, yani Müslümanlığın içinde farklı farklı inançlar var, mezhepler var. Bunlarla ilgili biz bir miyiz, bütün müyüz? Sen buna 'evet' diyorsan... Seni inkar eden yok. Onu böyle kabul etmem mümkün değil. Bu ayrışmadır. Bunu kabul etmem mümkün değil."İlgili konular

şahin

AKP'li Şahin Akşener'i hedef aldı: Yüreğin yetiyorsa cumhurbaşkanı adayı ol

1 ay önce

İYİ Parti lideri Akşener'in, “Başbakanlığa adayım” açıklamasını hatırlatan Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Şahin, “Yüreğin yetiyorsa cumhurbaşkanı adayı ol, çık Tayyip Beyin karşısına” diye meydan okudu....Devamını oku
akp

AKP İzmir'de yaprak dökümü: 200 kişi İYİ Parti'ye geçti

2 ay önce

İzmir'de AKP’den istifa eden iki yüz kişi, gerçekleştirilen törenle İYİ Parti'ye üye oldu. İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar, partilerine katılımların artarak devam edeceğini belirtti....Devamını oku