Gündem

Alarm: Flamingo cenneti Tuz Gölü kuruyor

3 yıl önce

Alarm: Flamingo cenneti Tuz Gölü kuruyor


Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan flamingo cenneti Tuz Gölü, giderek küçülüyor. Uzmanlar, önlem alınmadığı takdirde gölün tamamen yok olabileceği konusunda uyarıyor.
 
 
Kaynaklara göre, Tuz Gölü’nün 1915 yılında yaklaşık 2 bin 600 kilometrekare olan yüzölçümü 1997 yılında 380 kilometrekareye kadar düşmüştü.
 
Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Akköz, önlem alınmazsa gölün yok olabileceğini vurgulayarak şunları söyledi:
 
”Yağışlar bol olduğu zaman göl şişiyor ve etrafı genişliyor. Biraz büyüyor ama gerçek olan göl sürekli kuruyor. Bunun sebebi besleyici kanalların kuruması, suyun gelmemesi, yer altı suyu tarımsal sulama ve kuraklık nedeniyle sürekli azalıyor olması. Göl kuruduğunda hiçbir kuş türü gelmez.”
 
Konya, Ankara ve Aksaray sınırları içinde bulunan Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacını büyük bir oranda karşılarken, kuşların göç yolu üzerinde olmasından dolayı da birçok kuş türüne ilkbahar ve yaz aylarında ev sahipliği yapıyor. En çok da flamingoların bulunması nedeniyle göl adeta flamingo cennetine dönüşüyor. 
 
 


İlgili konular

Erdoğan

Erdoğan: Doğal gazımız var, tedbirimizi aldık

9 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki enerji kriziyle ilgili "Doğal gazımız var çok şükür. Muhalefetin iddialarının aksine. Tuz Gölü'nde doğal gaz depomuz var. Böyle bir sıkıntımız yok, tedbirimizi aldık, biz AK Parti'yiz" dedi....Devamını oku
karadeniz

Ekoloji Birliği, Karadeniz’deki tahribatı raporladı

2 yıl önce

Ordu’nun sakin şehir (cittaslow) unvanlı ilçesi Perşembe’nin en özel alanlarından Selimiye Mahallesi sınırlarındaki Kurşunçal Ormanları’nda maden arama ruhsatı ihalesi yapıldı....Devamını oku