Politika

Ali Babacan: Merkez Bankası’nın döviz rezervi eksi 60 milyar dolar

1 ay önce

babacan

58 ve 59. Hükûmetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini yürüten DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Merkez Bankası’nın tam 130 milyar dolarlık döviz rezervini cayır cayır satarak şu anda eksi 60 milyar dolara indirdiler" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, Brüksel ziyareti öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın rezervlerinin 100 milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade etmişti.

 

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Babacan, Kars’ta partisinin 1. Olağan Sarıkamış İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, konuyla ilgili şunları söyledi:

 

“Taraflı cumhurbaşkanı göreve başlayıp akraba bakanı görevlendirdikten sonra Merkez Bankası’nın tam 130 milyar dolarlık döviz rezervini cayır cayır satarak şu anda eksi 60 milyar dolara indirdiler. Merkez Bankası’nın kasalarında 90 milyar dolar civarında döviz ve altın görünüyor ama onlar dışarıdan borç alınmış. Hatta dışarıdan alınanın da 60 milyar doları da satılmış, onun için eksi 60’a düşmüş” 

 

 İlgili konular

faiz

Merkez Bankası faiz politikasında sebat etti.

2 hafta önce

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yüzde 19 olan politika faizini sabit bıraktı. Piyasanın genel beklentisi de sabit bırakılacağı şeklindeydi....Devamını oku
swap

Merkez Bankası, Azerbaycan'la swap anlaşmasına çok yakın

1 ay önce

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Azerbaycan ile swap anlaşmasına çok yakın olduğu ve diğer farklı ülkelerle de swap (para takası) anlaşması yapmak için görüşmelerin sürdüğü bildirildi....Devamını oku