Dünya

Alman hükümetinde şimdi de SETA gündemde!

1 hafta önce

alman

Berlin, Türkiye'nin istihbarat ve lobicilik faaliyetleriyle ilgili bir önergeye yanıtında ilk kez SETA'yıda gündeme getirdi. Almanya hükümeti, SETA'yı Ankara'nın görüşlerini bilim ve araştırma adı altında sunmakla itham etti.

Alman hükümeti, Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetine yakın İslamcı ve milliyetçi çevrelerin Almanya'da kamusal alanda etkinliğini artırma ve siyasi nüfuz oluşturma çabalarını değerlendirdi.

 

Federal hükümetin, liberal Hür Demokrat Parti (FDP) meclis grubunun soru önergesine verdiği cevapta, AKP hükümeti ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) 15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişimi sonrasında Almanya'daki faaliyetlerini güçlendirdiğine dikkat çekildi. Ayrıca sivil toplum kuruluşları görünümlü yapılarla ülkede kamuoyu oluşturma faaliyetleri yapıldığı vurgulandı.

 

Buna paralel olarak eski adı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) olan Uluslararası Demokratlar Birliği'nin (UID) AKP üst düzey yöneticilerinin kontrolünde olduğu ve bu kuruluşun Almanya'da siyasi kamuoyu oluşturma sürecini AKP politikaları doğrultusunda yürüttüğüne yer verdi.İlgili konular

tarım

Tarım sektöründeki sorunlar, iktidar tarafından umursanmıyor

1 gün önce

Tarım sektörü temsilcileri, pandemi sürecinde üretim, ihracat ve istihdam açısından can kurtarıcı olmaya çalıştıklarını, ancak sorunlarının AKP hükümeti tarafından umursanmadığına dikkat çektiler....Devamını oku