Dünya

Almanya’da şiddet eğilimli 13 bine yakın aşırı sağcı var

3 yıl önce

Almanya’da şiddet eğilimli 13 bine yakın aşırı sağcı var

Almanya İçişleri Bakanlığı verilerine göre ülkedeki aşırı sağ görüşlü kişilerin sayısı 24 bin. Bakanlık bunların yarısından çoğunun şiddet eğilimli kişilerden oluştuğunu belirterek terör tehlikesi konusunda uyardı.

Almanya İçişleri Bakanlığı verilerine göre, ülkede aşırı sağ görüşlü 24 bin kişi bulunuyor. Bakanlık bu kişilerin yarısından çoğunun şiddet yanlısı kişilerden oluştuğunu ifade ederek terör tehlikesi bağlamında uyarıda bulundu.

 

Muhalefet partilerinden FDP‘nin (Hür Demokratlar Partisi) konuyla ilgili soru önergesine verilen cevapta, aşırı sağcı 24 bin kişiden yaklaşık 12 bin 700’ünün şiddet eğilimli olduğu vurgulandı.

 

Bakanlık ayrıca, şiddet eğilimli aşırı sağcı görüşten aşırı sağ terörizme geçişlerin de çok akışkan olduğu uyarısı yaptı. Açıklamada, aşırı sağcıların birbirleriyle iletişim kurarken interneti ve sosyal medyayı da kullandıkları dile getirildi. Almanya’nın iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, yüzlerce internet sitesi ile sosyal medya hesaplarnı, video platformlarını ve kısa haber uygulamalarını gözlem altında tuttuğu da açıklamada yer aldı.
Almanya İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, 'şahısların ve küçük grupların radikalleşme riskinin küçümsenmeyecek boyutta olduğu' da kaydedildi.

 

 

 

 

 

  İlgili konular

Almanya’da Müslümanlara yönelik suçların sayısı düştü

Almanya’da Müslümanlara yönelik suçların sayısı düştü

3 yıl önce

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın bir soru önergesine verdiği yanıt, 2018’de Müslümanları ve camileri hedef alan 813 suçun işlendiğini ortaya koydu. Bir önceki yıl ise bu sayı 950 olarak kaydedilmişti....Devamını oku