Dünya

Almanya'da ülkücü hareketin yasaklanması talebi Meclis'e geliyor

1 yıl önce

almanya

Almanya 'da ülkücü hareketin yasaklanması için muhtemelen perşembe günü Federal Meclis'e getirilecek önergeyi, sağcı popülist AFD'nin dışında bütün partilerin destek vereceği bekleniyor.

Dört parti tarafından kaleme alınan önerge bugün de Federal Meclis'te grupları olan partiler arasında görüşülmeye başlandı. Birlik 90 Yeşiller Partisi'nin eski Eş Başkanı Cem Özdemir, die Tageszeitung TAZ adlı gazeteye verdiği demejte, önergede Ülkücü Hareket ile ilgili hükümete yönelik talebin açık seçik formüle edildiğini, ancak ülkücülerin AKP hükümeti ile ilişkisi konusunda dikkatli davranıldığını belirtti.

 

Bu konuda hükümetin ortağı Sosyal Demokrat Parti'yi (SPD) adres gösteren Özdemir, Almanya'da Graue Wölfe "Başkurtlar" olarak bilinen Ülkücü Hareket'in çoktan yasaklanmış olması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Neden şimdi yasak talebi geldiğine yönelik soruya ise Cem Özdemir, ancak şimdi çoğunluk sağlandığı, Fransa'nın koyduğu yasağın da fırsat doğurduğu şeklinde cevapladı. Özdemir, PKK'yı yasaklayan Almanya'nın muhtemelen Türk hükümetini kızdırmamak için Ülkücü Hareketi yasaklamadığını söyledi.

 

Almanya'daki Ülkücü Hareketi, aşırı milliyetçi, ırkçı, Yahudi düşmanı ve şiddeti onaylayan bir ideoloji olarak tanımlayan Özdemir, 18 bin 500 üyesi ile hareketin Almanya'daki en büyük aşırı sağcı örgüt olduğunu da ileri sürdü. Özdemir, pratikte Türkiye'de hükümetin bir parçası sayılan ülkücülerin Almanya'da bile Pantürkizm için faaliyet yaptıklarına da işaret etti.

 

AKP'li siyasetçilerin de ülkücü selamı verdiklerini hatırlatan siyasetçi, Ülkücü Hareket'in Türk hükümeti ile ilişkisini önergeye almakta sorun yaşandığını söyledi. Özdemir röportajında, kendisinin de farklı görüşte olanlara baskı yapan, sindirmeye çalışan Ülkücü Hareket'ten tehditler aldığını belirtti.İlgili konular

almanya

Almanya, Uluslarası Ensar Vakfı'nı terör suçlaması ile yasakladı

1 ay önce

Almanya İçişleri Bakanlığı, Uluslarası Ensar Vakfı'nı terör örgütlerine destek verdiği gerekçesiyle faaliyetlerini yasakladı....Devamını oku
hekim

Erdoğan'ın sahip çıkmadığı hekimlere Almanya kapıları açtı

2 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'ya giden doktorlar için “Varsın, giderlerse gitsinler” derken, Almanya Türkiye'den gelecek doktor, mühendis, öğretmen ve akademisyenlere kapıları açtı....Devamını oku