Dünya

Almanya’daki seçim sonuçlarının Türkiye'ye etkisi

1 yıl önce

Almanya

DW Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan, Almanya seçimleri sonrası Berlin-Ankara ilişkilerinin bir sınamaya tabi olacağı yorumunda bulundu.

DW Türkçe Yayınlar Sorumlusu Erkan Arıkan, Almanya seçim sonuçları ve Türkiye’ye etkisini analiz etti.

 

“Seçimler Türkiye açısından ne ifade ediyor” sorusunun cevabını Arıkan, şöyle verdi:

 

“Seçim mücadelesi boyunca Armin Laschet Angela Merkel'in ‘başarılı siyasetini’ sürdürmek istediğini hep söyledi.

 

Bunun anlamı şöyle olmalı:

 

Türkiye, Laschet ve Almanya için daimî bir ortaktır. Evet şu ya da bu görüş farklılıkları olacaktır ancak dostlar arasında böyle olması tamamen meşrudur. Bu tür ifadeler Türkiye'de birçoklarına rahatlatıcı gelebilir. Ancak sonunda herkes yaptıklarıyla değerlendirilir. Ve Laschet'in eğer başbakan olursa bu sözlere uygun davranıp davranmayacağı görülecek.”



Scholz'un Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı yaklaşımının farklı olacağını ifade ederek, şunları söyledi: “Geçen hafta bir toplantı sonrasında kendisiyle konuşma imkânı buldum. Başbakanlığında Türkiye ile ilişkilerin nasıl olacağını sordum. Yanıtı şöyle oldu: Almanya ve benim açımdan demokratik temel hakların en öncelikli olduğu açık. Türkiye gibi güvenilir bir partnerden insan haklarına, basın, ifade ve toplanma özgürlüğüne riayet etmesini bekliyoruz.”



‘ŞİDDETLİ DEĞİŞİKLİKLER OLACAK’



Bu nedenlerle Berlin ile Ankara arasında gelecekte ilişkilerin bir sınamaya tabi olacağını düşünen Arıkan, bilhassa Yeşiller'in artık burada muazzam bir söz söyleme hakkı olacağına vurgu yaptı. Arıkan, şöyle sözlerini tamamladı:

 

“Zira dört yıl önce yapılan federal meclis seçimlerinde Cem Özdemir neredeyse Türkiye kökenli ilk dışişleri bakanı olacaktı. Ve gelecek Federal Alman Hükümeti Türkiye'den gelen tehdit ya da şantaj girişimlerini muhtemelen daha farklı bir biçimde karşılayacak. Türkiye açısından Almanya en önemli ihracat ortağı. Alman şirketlerinin güçlü yatırımları bitkin durumdaki Türk ekonomisi açısından temel öneme sahip. Ankara ekonomide baş aşağı gidişi durdurmak için eldeki tüm imkanları tüketti. Ancak bu da okyanustaki bir damla olacak. Bir sonraki başbakan ister Scholz isterse de Laschet olsun Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde şiddetli değişiklikler olacak. Zira dostlar acı konuşur ama doğru konuşur. Ankara ile Berlin arasındaki diplomatik kırılmaların daha şimdiden belli olduğuna inanıyorum. Sadece hükümetin müstakbel ortağı Yeşiller nedeniyle değil liberal FDP nedeniyle de bu böyle.”



İlgili konular

italya

İtalya'dan Türkiye'nin arabulucu çalışmalarına tam destek

8 ay önce

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin yürüttüğü ara buluculuk çalışmalarına İtalya’nın tam destek verdiğini söyledi....Devamını oku