Günün Fotosu

Anayasa Mahkemesi öğretmenleri haklı buldu: Polisin müdahalesi ile gösteri hakkı engellendi

2 yıl önce

Anayasa Mahkemesi öğretmenleri haklı buldu: Polisin müdahalesi ile gösteri hakkı engellendi


Anayasa Mahkemesi, 2013 yılında öğretmenler günü öncesinde Ankara’da düzenlenen protesto gösterisinde polisin attığı gaz kapsülü nedeniyle ayağından yaralanan ve TOMA’dan sıkılan tazyikli su nedeniyle baygınlık geçiren öğretmenlerin şikayetini haklı buldu. Anayasa Mahkemesi, polisin orantısız müdahalede bulunduğunu ve bu nedenle eylemcilerin gösteri ve yürüyüş haklarının engellendiğini belirterek başvuruyu haklı buldu. 2 bin 700 TL’lik yargılama giderlerinin öğretmenlere ödenmesine karar verildi.
 
Eğitim Sen, öğretmenler günü nedeniyle 23 Kasım 2013’te Ankara’da eylem kararı aldı. Sendika öncülüğünde Tandoğan meydanında toplanan öğretmenler, Kızılay’a kadar yürüdü. Göstericileri, Kızılay Meydanı’nda polis barikatları karşıladı. Polis, amaçlarının, “Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak” olduğunu ifade eden öğretmenlere geçiş izni vermedi. Öğretmenler Bakanlık önüne yürümekte ısrar edince polis TOMA ve göz yaşartıcı kapsüllerle müdahale etti.
 
Polis müdahalesinde yaralananlar oldu
Eylemciler arasında bulunan Eğitim Sen üyesi C.B. ve Y.Ş. polisin kullandığı orantısız güç nedeniyle ağır yaralandı. C.B., ayağına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralanırken Y.Ş., TOMA’dan sıkılan tazyikli su nedeniyle baygınlık geçirdi. Yaralanan öğretmenler, Çankaya Polis Merkezi’ne giderek şikayetçi oldu.
 
Demokratik hak
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yaşananlara ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, aralarında C.B. ve Y.Ş.’nin de olduğu 17 kişi hakkında, “Toplantı ve Yürüyüş Kanunu”na muhalefet suçlamasıyla adli işlem yapıldı. C.B. ve Y.Ş. ifadelerinde, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle MEB önünde basın açıklaması yapmak istediklerini ve bunun demokratik hakları olduğunu söyledi.
 
Gösteri ve yürüyüş hakkı ihlal edildi
Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, öğretmenlerin şikayetine ilişkin kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi. Öğretmenlerin karara itiraz için başvurduğu Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği de itirazı reddetti. Öğretmenler bunun üzerine AYM’nin yolunu tuttu. Anayasa Mahkemesi, polisin orantısız müdahalede bulunduğunu ve bu nedenle eylemcilerin gösteri ve yürüyüş haklarının engellendiğini belirterek başvuruyu haklı buldu. 2 bin 700 TL’lik yargılama giderlerinin öğretmenlere ödenmesine karar verildi.


İlgili konular

hkp

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), zamları kazıkla protesto etti

4 ay önce

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), zamları ve hayat pahalılığını kazıkla protesto etti. HKP Ankara İl Başkanı Av. Sait Kıran, “Halkımız ucuz et, ucuz yağ, ucuz ekmek, ucuz bakliyat, ucuz şeker, benzin kuyruklarına mahkûm edilmiştir. Halkımızın tenceresinde aş değil, dert pişiyor!” diye konuştu....Devamını oku
protesto

Beyazıt Meydanı’nda Ukraynalılardan Rusya protestosu

5 ay önce

İstanbul’da yaşayan Ukraynalılar Beyazıt Meydanı’nda saat 13.00’te toplandı. Türkiye ve Ukrayna bayraklarının yanında dövizler taşıyan gruptakiler sloganlar attı....Devamını oku