Gündem

Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel istifa ettiğini açıkladı

1 yıl önce

istifa

Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel, "Baronun üzerinden elini çekmemekte ısrarlı olan kirli siyasete dahil olmayacağım" diyerek istifa etti.

Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel, baro başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı. Koranel, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Baroda 2016'da Yönetim Kurulu üyeliği, 2018'de Genel Sekreterlik, 2020'de başkan yardımcılığı görevlerini üstlendiğini, Erinç Sağkan'ın Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçilmesinin ardından da 8 Aralık 2021'de başkanlık görevine seçildiğini ifade etti.

 

"Başkanlık görevini üstlendikten sonra, vesayeti gelenek haline getiren zihniyetin taleplerini yerine getirmemem üzerine aleyhime algı operasyonu başlatılmıştır." diyen Koranel, Ankara Barosu'nun geleneklerine uygun şekilde ortak akılla, mesleğe ve meslektaşlara hizmet yolundaki çabalarına, sistemli bir şekilde engel olunduğunu dile getirdi.

 

Ankara Barosu Staj Kurulu Başkanı Suphi Tugay Ertunç, Ankara Barosu Avukatlık ve Staj Akademisi Başkanı Çağrı Ayhan Şenel, Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı Aslı Koçak Arıhan'ın görevlerini tam ve eksiksiz şekilde yerine getirmelerine rağmen "yönetim kurulu kararıyla, antidemokratik şekilde" 2 Mart'ta görevden alındıklarını söyleyen Koranel, bunun, ekim ayında yapılması gereken baro genel kurul ve seçimlerine ilişkin faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle yapıldığını ileri sürdü.

 

Koranel kendisini istifa etmeye iten sebepleri şöyle dile getirdi:

 

Baromuzda görev yapan bazı meslektaşlarımız için görevden alınma yönündeki siyasi saik ile verilen bu karar, başta anayasa, Avukatlık Kanunu, Avukatlık Meslek Kuralları ve hiçbir görüş ayırt etmeksizin üyesi olduğumuz 98 yıllık Ankara Barosu geleneklerine açıkça aykırıdır.

 

Göreve başladığım günden bugüne kadar tarafıma yapılan ve içine çekilmeye çalışıldığım algı operasyonu artık şahsıma yönelik olmaktan çıkmış, sayısı 10 binleri aşan meslektaşımı etkiler duruma gelmiştir.

 

Yapılmak istenen, yıllardır süregelen tüm emek ve çalışmaların önünün kesilerek, baronun bir kısım odaklara teslim edilmek istenmesidir. Bizler avukatız ve 22 bini aşan kayıtlı avukatıyla bir savunma ordusu olan Ankara Barosu yönetim kurulunda çok kıymetli görevi ifa eden bir kişi olarak dışarıdan etki ve baskı altında kalarak bir kişi ya da zümrenin talimatlarıyla hareket etmedim, etmeyeceğim. Buna da izin vermeyeceğim. Son olarak gelinen durum itibariyle baronun üzerinden elini çekmemekte ısrarlı olan kirli siyasete dahil olmayacağım, şanlı bir geçmişe sahip olan başkent barosu üzerinde hamilik yapmaya çalışan zihniyetlerle bağımsız şekilde mücadele etmek amacıyla Ankara Barosu Başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ediyorum. Buradan çok açık bir şekilde bir kez daha ifade etmek isterim ki hiç kimse Ankara Barosu ve Ankara Barosu başkanına karşı başka hesaplarla arkadan iş çevirerek bir şeyler elde edemez."İlgili konular

kaba

AKP İBB Meclis Üyesi Amine Kaba, partisini eleştirerek istifa etti

11 ay önce

AKP İBB Meclis Üyesi Amine Cansu Kaba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'adaletten uzaklaştığını'  ve 'makam ve mevki sahiplerinin liyakatsizliğini' gerekçe göstererek partisinden istifa ettiğini duyurdu....Devamını oku
Kadın doktor

Erdoğan sahip çıkmadı: Kadın doktorun istifa mektubunda gözyaşı sel oldu

1 yıl önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Giderlerse gitsinler" dediği hekimlerden biri daha isyan ederek istifa edeceğini açıkladı. Kadın doktorun sosyal medyada yazdıkları tüyler ürpertti....Devamını oku