İnsan Hakları

Ankara'da gözaltı sırasında tacize dava: 5 yıla kadar hapis talebi

3 yıl önce

Ankara'da gözaltı sırasında tacize dava: 5 yıla kadar hapis talebi


Ankara Sakarya Caddesi’ndeki bir eyleme katılan Merve Demirel'i gözaltına alınırken taciz ettiği bildirilen polis memuru Sezgin S. hakkında, 'basit cinsel saldırı' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.
 
Olay, şubat ayında, Sakarya Caddesi'nde meydana geldi. Cezaevinde bulunun bir grup avukatın başlattığı açlık grevine desteklemek için toplanan kalabalığa polis müdahale etti. Ankara'da Sakarya Caddesi’nde, eyleme katılan üniversite öğrencisi Merve Demirel, polis memuru Sezgin S. tarafından yakalandı. Öğrencinin o sırada bir polisin cinsel tacizine uğradığına dair anlar kameralara yansıdı. Merve Demirel ve Ankara Barosu, polis memuru hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
 
İFADESİ ORTAYA ÇIKTI
 
Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Sezgin S., "İzinsiz gösteri yapılıyordu. Birkaç kez dağılmaları yönünde uyarılan grup dağılmayınca amirimizin talimatıyla gözaltı işlemine başladık. Müştekiyi omuzundan tutarak, birkaç kez araca bindirmeye çalıştım; ancak diz kapağını kaportaya koyarak, direndi. Ben de kendisini pantolonundan tutarak, araca bindirmek istedim. Sonuçta araca bindirdim. Elimin müştekinin kalça kısmına geldiğini, sonradan görüntüleri izleyince fark ettim. O sırada işimi yapmaya çalışıyordum. Kesinlikle cinsel taciz kastım olamaz" dedi.
 
Müşteki Merve D. ise gözaltı sırasında polis memurunun, kendisini normal şekilde tutmadığını ve cinsel saldırıya uğradığını o anda hissettiğini söyledi.
 
5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
 
Soruşturmayı yürüten savcı ise alınan ifadeler ve olay hakkinda kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu şüpheli hakkında dava açmak için yeterli şüphenin oluştuğunu açıkladı. Soruşturma sonunda polis Sezgin S. hakkında, 'basit cinsel saldırı' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. Ankara 29'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, olaydaki kast unsurunun savcılık tarafından değerlendirilemeyeceği, bunun mahkemece değerlendirilmesi gerektiğini belirtildi. Savcılık, olay yerindeki diğer polis memurları hakkında 'işkence' ve 'cinsel saldırı' suçlamaları yönünden ise kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi.


İlgili konular

demirel

Merve Demirel’e cinsel saldırıda bulunan polise 2,5 yıl hapis verildi

1 yıl önce

Ankara’da Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneğinin (TAYAD) eyleminde, Üniversite öğrencisi Merve Demirel’i gözaltına alırken cinsel saldırıya maruz bırakan polis memuru Sezgin S. “sarkıntılık” suçundan indirimle 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı....Devamını oku