Dünya

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt: Zirveye Suriye'nin katılması zor

4 ay önce

suriye

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Cezayir'de Mart 2022'de yapılması beklenen Arap Birliği zirvesine Suriye'nin katılmasını uzak bir ihtimal olarak gördü.

Ebu Gayt, Ürdün'e gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde, devlet televizyonu "El-Memleke'ye" konuştu. Suriye'nin, Cezayir'de düzenlenmesi beklenen Arap Birliği zirvesine katılıp katılmayacağı sorusuna cevap veren Genel Sekreter, "Şu an itibariyle, öyle görünmüyor." dedi.

 

Ancak zirve düzenlenene kadar üye ülkeler arasında belli bir yaklaşım üzerine istişare yapılır, Suriye'deki yönetimle görüşmeyi kabul ederlerse ve Suriye'deki yönetim de Arap ülkelerinin tutumlarına olumlu karşılık verirse durumun farklı olabileceğine işaret eden Ebu Gayt, şunları dile getirdi:

 

"Bu durumda Suriye'nin Arap Birliği'ne geri dönmesini engelleyecek bir şeyin olmadığını düşünüyorum. Ama bunlar gerçekleşmezse.. Bunları şartlar olarak söylemiyorum. 21 ülke tarafından temsil edilen Arap devletleri grubu ile Suriye arasındaki uzlaşı çerçevesinden bahsediyorum."

 İlgili konular

Beşar Esad  Birleşik Arap Emirlikleri

Beşar Esad 11 yıl sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nde

3 ay önce

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) ziyaret ederek Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri El Maktum ile görüştüğü belirtildi....Devamını oku
esad

Suriye'den Rusya’ya destek mesajı

4 ay önce

Rusya'nın Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanımasına Türkiye dahil tüm dünyadan tepkiler yükselirken, bazı ülkeler Rusya'ya destek açıklamasında bulundu....Devamını oku