Dünya

Ardern'e Nobel Barış Ödülü için imza kampanyası başlatıldı

3 yıl önce

Ardern'e Nobel Barış Ödülü için imza kampanyası başlatıldı


Nobel Barış Ödülü’nün, ülkesinde meydana gelen cami saldırısı sonrası sergilediği birleştirici tutum nedeniyle Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'e verilmesi için kampanya başlatıldı.

 

Farklı internet sitelerinde başlatılan imza kampanyalarına binlerce kişi destek verdi. İmza kampanyalarının önde gelen sitesi Change.org’da da, ‘cami saldırısı sonrası Yeni Zelanda'da barış ve diyalog çabalarından dolayı Jacinda Ardern'in 2020 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi’ için çağrı yapıldı. Çağrının açıklama kısmında "Onun dünyada kalıcı barışı sağlama ve terörizmin canlanmasını engelleme hedefleri tanınmalı ve takdir edilmeli." ifadesi yer alıyor.

Kısa sürede yaklaşık 20 bin kişi kampanya dilekçesini imzaladı. Bu konuda tanınan diğer bir web sitesi avaaz.org'da da benzer bir imza kampanyası başlatıldı.

Camilere yönelik terör saldırısında 50 kişinin hayatını kaybettiği Yeni Zelanda'nın 38 yaşındaki Başbakanı Ardern, sağduyulu açıklamalarıyla bütün dünyanın takdirini kazanmıştı.

Bu yılın Nobel Barış Ödülü adaylık sürecinin tamamlanmasından dolayı Jacinda Ardern'in 2020'de listeye eklenmesi bekleniyor.

 İlgili konular

hdp

HDP'nin Erdemli İlçe binasına gece saatlerinde silahlı saldırı

6 ay önce

HDP Mersin Erdemli İlçe binasına gece saatlerinde “kimliği belirsiz” kişi veya kişilerce silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda isabet alan partinin tabelası zarar gördü....Devamını oku
kar

13 Mart gün özeti

6 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku