Yaşam

Asgari ücretli açlığa mahkum

1 ay önce

Asgari ücretli

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanmasına günler kala Türk-İş, ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasının Kasım ayı sonuçlarını yayınladı.

Buna göre açlık sınırı asgari ücreti aşarak 3 bin 192 lira olurken, yoksulluk sınırı ise 10 bin 396 lira olarak gerçekleşti.

 

Bunun yanı sıra gıda endeksi aylık yüzde 3,18, yıllık yüzde 26,82 artarak rekor kırdı.

 

Ekonomi yönetiminin aldığı yanlış kararlar TL’nin hızla değer kaybetmesine neden oluyor. Yüksek kurla beraber her geçen gün eriyen asgari ücret açlık sınırının çok altında kaldı.

 

TL’nin değer kaybı Türkiye’yi yabancılar için gittikçe ucuz ülke konumuna getirirken, asgari ücretli için de pahalı olmaya devam ediyor. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) kasım ayına ilişkin “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” raporunu yayımladı.

 

Buna göre açlık sınırı 3 bin 192, yoksulluk sınırı 10 bin 396 liraya yükseldi

 

Raporda ‘’2021 yılının ilk gününden itibaren aylık 2.825,90 TL olarak yürürlüğe giren net asgari ücret halen açlık sınırının altındadır. Bu ay itibariyle tek bir kişinin yaşama maliyeti de net asgari ücreti 1.078 TL geçti’’ denildi.

 

Türk-İş raporuna göre Dövizde yaşanan artış, elektrik, doğalgaz, benzin fiyatlarına yansıması, üretim girdi maliyetlerindeki yükselme, temel mal ve hizmetlere gelen yüksek zamlar, dar ve sabit gelirli milyonlarca ailenin geçim şartlarını daha da ağırlaştırdı.

 

Türk-İş tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre, gıda maddeleri fiyatlarında artışın devam ettiği kaydedilirken, gıda fiyatları Kasım’da aylık yüzde 3,18, yıllık yüzde 26,82 arttı.

 

Böylelikle Türk-İş Gıda Endeksi’nde endeks tarihinin en hızlı artışı yaşandı. Yıllık bazda görülen bu rakam 2006’dan bu yana yayımlanan endeks tarihinin en hızlı artışı oldu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından son açıklanan enflasyon verileri ülke genelinde gıda enflasyonun yüzde 27,4 düzeyinde gerçekleştiğini göstermişti. Öte yandan yılın ilk on bir ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 23,23 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 20,58 olarak hesaplandı.

 

‘EMEK, ALIN TERİYLE ÇALIŞANLAR DESTEKLENMELİ’

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında ‘’Emek, alın teriyle çalışanlar desteklenmeli. Asgari ücret enflasyon oranı üzerinde artmalı. Asgari ücrette vergi kaldırılmalı. Gelir Vergisi dilimleri yükseltilmeli. Asgari ücret desteği artırılmalı. İşletmelerin sürdürülebilirliği de zarar görmemeli, maliyetler düşürülmeli’’ ifadelerine yer verdi.İlgili konular

İmamoğlu

Uykuları kaçıran anket: İmamoğlu'dan Erdoğan'a fark

1 hafta önce

Yöneylem Araştırma’nın Türkiye Siyaset Paneli Aralık 2021 araştırma sonuçlarına göre, olası bir cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turunda İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan karşısında 17 puan üstünlük sağlıyor....Devamını oku
Meteoroloji

19 Aralık gün özeti

1 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku